کشف پتانسیل های درمانی جدید در سلول‌های T تنظیمی

کشف پتانسیل های درمانی جدید در سلول‌های T تنظیمی

یک مطالعۀ جدید تفکر سنتی در مورد سلول‌های T تنظیم‌کننده که پاسخ التهابی بدن را سرکوب می‌کنند، زیر سؤال برده است و می‌گوید که این سلول‌ها پتانسیل‌های درمانی زیادی از جمله ترمیم عضلات آسیب دیده و رشد مجدد مو دارند.

به گزارش تک‌ناک، همان‌گونه که از نام آنها مشخص است، سلول‌های T تنظیمی یا Tregs، نوعی از گلبول‌های سفید خون هستند که به‌طور فعال وظیفۀ تنظیم یا سرکوب پاسخ ایمنی بدن را برعهده دارند. آنها از واکنش بیش از حد سیستم ایمنی جلوگیری می‌کنند و با کنترل التهاب، محافظت در برابر بیماری‌های خودایمنی که در آن سیستم ایمنی به اشتباه به بافت‌های سالم حمله می‌کند را انجام می‌دهد.

به‌طور سنتی تصور می‌شد که سلول‌های T تنظیمی، جمعیت‌های سلولی تخصصی هستند و فقط در مناطق خاصی از بدن یافت می‌شوند. امّا یک مطالعۀ جدید که توسط دانشمندان دانشگاه کمبریج در بریتانیا انجام شد، این تفکر سنتی را زیر سؤال برد و می‌گوید که این سلول‌ها پتانسیل‌های قابل‌توجهی برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها و آسیب‌هایی که پاسخ ایمنی را تحریک می‌کنند، دارد.

پروفسور آدریان لیستون، یکی از محققان این مطالعه گفت: فکر کردن به بیماری، آسیب یا تزریقی که شامل نوعی پاسخ ایمنی نباشد، دشوار است و یافته‌های ما به طور کامل شیوۀ کنترل این پاسخ را تغییر می‌دهد. ما قوانین جدیدی از سیستم ایمنی را کشف کرده‌ایم. این ارتش درمانگر متحد، می‌تواند تمام کارها را انجام دهد، که از جملۀ آنها می‌توان به ترمیم عضلۀ آسیب دیده، پاسخ بهتر سلول‌های چربی به انسولین و حتی رشد دوبارۀ فولیکول‌های مو، اشاره کرد. تصور اینکه می‌توانیم از این سلول‌های تنظیمی در چنین طیف وسیعی از بیماری‌ها استفاده کنیم، فوق‌العاده است. این سلول‌ها پتانسیل این را دارند که تقریباً برای همه چیز استفاده شوند.

اندام‌های لنفاوی بخش جدایی‌ناپذیر سیستم ایمنی و مسئول تولید لنفوسیت‌ها هستند، که نوعی گلبول سفید است و شامل سلول‌های T می‌باشد. سلول‌های T زندگی خود را در مغز استخوان آغاز می‌کنند و سپس به تیموس که عضوی در قسمت بالای قفسۀ سینه است، می‌روند و در آنجا به زیر مجموعه‌های تخصصی از جمله سلول‌های T تنظیمی بالغ تبدیل می‌شوند. پس از بلوغ کامل، سلول‌های T به بافت‌ها و اندام‌های لنفاوی محیطی مانند: طحال، لوزه‌ها و غدد لنفاوی (برخی به جریان خون منتقل می‌شوند) صادر می‌شوند. تصور می‌شد که سلول‌های T تنظیمی در آنجا می‌مانند و در حالت آماده به کار قرار می‌گیرند تا زمانی که سیستم ایمنی بدن آنها را فرابخواند.

محققان برای آزمایش این موضوع، سلول‌های T تنظیمی موجود در 48 بافت مختلف موش، از جمله بافت‌های لنفاوی و غیرلنفوئیدی و بافت‌های مرتبط با روده را تجزیه و تحلیل کردند و آنها را در همۀ انواع بافت‌ها یافتند. همین موضوع نشان می‌دهد که سلول‌های T تنظیمی، جمعیت سلولی تخصصی محدود به بافت‌های لنفاوی نیستند، بلکه در سراسر بدن حرکت می‌کنند و عملکردهای ترمیم را در مناطقی که به آن نیاز دارد، انجام می‌دهند.

لیستون عنوان کرد: اکنون که می‌دانیم این سلول‌های T تنظیم‌کننده در همه جای بدن وجود دارند، در اصل می‌توانیم شروع به توسعۀ درمان‌های سرکوب سیستم ایمنی و بازسازی بافت کنیم، که علیه یک اندام هدف قرار می‌گیرند و یک پیشرفت گسترده در درمان‌های فعلی است.

داروهای ضد التهابی کنونی به جای بافت‌های ملتهب، کل بدن را درمان می‌کنند و مهار کل سیستم ایمنی بدن را انجام می‌دهند، که همین موضوع افراد را مستعد عفونت می‌کند. محققان دارویی را که قبلاً ساخته بودند، بر روی موش‌ها آزمایش کردند، این دارو سلول‌های T تنظیم‌کننده را به اندام یا بافت خاصی جذب می‌کرد، تعداد آنها را افزایش می‌داد و آنها را فعال می‌کرد تا پاسخ ایمنی را سرکوب کرده و بهبودی را تسریع بخشد. محققان بر اساس یافته‌های خود می‌گویند که این امکان وجود دارد تا آسیب‌های مربوط به مکان را تنها با خاموش کردن پاسخ ایمنی در آن ناحیه، ترمیم کنند.

به گفتۀ لیستون با افزایش تعداد سلول‌های T تنظیم‌کننده در نواحی مورد نظر بدن، می‌توانیم به بدن کمک کنیم تا کار بهتری در ترمیم خود یا مدیریت پاسخ‌های ایمنی انجام دهد. بیماری‌های زیادی وجود دارند که ما می‌خواهیم در آنها یک پاسخ ایمنی را متوقف و یک پاسخ ترمیمی را شروع کنیم، که به عنوان مثال می‌توانیم به بیماری‌های خودایمنی مانند: مولتیپل اسکلروزیس و حتی بسیاری از بیماری‌های عفونی اشاره کنیم.

این مطالعه در مجلۀ Immunity منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram