تراشه‌های Lunare Lake اینتل معرفی شدند

تراشه‌های Lunare Lake اینتل معرفی شدند

در نمایشگاه کامپیوتکس 2024، اینتل تراشه‌های لونار لیک را رونمایی کرد که به‌گفته‌ی این شرکت، رقیبی جدی برای تراشه‌های اسنپدراگون X Elite کوالکام در‌زمینه‌ی عمر باتری و هوش مصنوعی خواهند بود.

به‌گزارش تک‌ناک، اینتل در نمایشگاه کامپیوتکس 2024، نسل جدید تراشه‌های خود به نام لونار لیک را معرفی کرد. این تراشه‌ها مبتنی‌بر معماری x86 هستند و عمر باتری بهتر و عملکرد قدرتمندتر هوش مصنوعی برای لپ‌تاپ‌های آینده‌ی ویندوزی را نوید می‌دهند.

به‌نقل از 9to5google، اینتل ادعا می‌کند که این سیستم-روی-یک-چیپ (SoC) در حالی قدرت پردازش هوش مصنوعی را تا 48 ترافلاپس ارائه می‌دهد که تا 40 درصد انرژی کمتری مصرف می‌کند. اینتل دراین‌باره توضیح می‌دهد:

هسته‌های عملکردی جدید (P-core) و هسته‌های کم‌مصرف (E-core) عملکردی قدرتمند را با حداکثر ۴۰ درصد مصرف انرژی کمتر درمقایسه‌با نسل قبلی ارائه می‌دهند. واحد پردازش عصبی جدید تا 4 برابر سریع‌تر است و امکان بهبودهای متناظر در هوش مصنوعی تولیدکننده را درمقایسه‌با نسل قبل فراهم می‌کند. همچنین، هسته‌های پردازنده‌ی گرافیکی Xe2 عملکرد بازی و گرافیک را تا 1/5 برابر درمقایسه‌با نسل قبل بهبود می‌بخشند.

تراشه‌های لونار لیک اینتل برای بهبود عمر باتری و عملکرد، از چهار هسته‌ی قدرتمند و چهار هسته‌ی کم‌مصرف استفاده می‌کنند و هر دو نوع هسته از نسل قبلی، یعنی میتیور لیک، بسیار قدرتمندتر هستند. یکی دیگر از تغییرات مهم این پردازنده‌های جدید آن است که شبیه تراشه‌های مبتنی‌بر Arm شرکت‌های اپل و کوالکام، رم را مستقیماً درون خود تراشه جای می‌دهند. به‌عبارت‌دیگر، دیگر امکان ارتقای جداگانه‌ی رم وجود نخواهد داشت.

اینتل ادعا می‌کند که تراشه‌های لونار لیک تا سه‌ماهه‌ی سوم سال 2024 در‌دسترس خواهند بود و در بیش از 80 مدل کامپیوتر از 20 شرکت مختلف استفاده خواهند شد. با‌این‌حال، برخی منابع اعلام کرده‌اند که مایکروسافت هنوز از CPUهای جدید اینتل یا AMD برای کامپیوترهای Copilot Plus پشتیبانی نمی‌کند. درحالی‌که هر دو شرکت از قدرت پردازش هوش مصنوعی (NPU) مورد‌نیاز 40 ترافلاپس فراتر رفته‌اند، به‌نظر می‌رسد استاندارد جدید فعلاً فقط برای پردازنده‌های مبتنی‌بر Arm در نظر گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram