اینتل راه‌حل مشکلات پردازنده‌های نسل 13 و 14 را ارائه کرد

اینتل برای حل مشکلات ناپایداری گزارش‌شده در پردازنده‌های نسل 13 و 14، استفاده از تنظیمات پیش‌فرض این شرکت را در بایوس مادربرد توصیه می‌کند.

به‌گزارش تک‌ناک، با گذشت چند ماه از زمان بروز مشکل ناپایداری در پردازنده‌های نسل 13 و 14 اینتل، این شرکت سرانجام بیانیه رسمی‌اش را منتشر کرد. به‌نقل از wccftech، این بیانیه به‌نوعی عقب‌نشینی کامل برای سازندگان مادربرد تلقی می‌شود؛ چرا‌که آن‌ها پیش‌تر پروفایل‌های بایوس مخصوص خود را برای رفع این مشکل منتشر کرده بودند.

بر‌اساس بیانیه‌ رسمی اینتل، استفاده از پروفایل‌های بایوس اختصاصی سازندگان مادربرد با نام‌های Intel Baseline Profile یا Baseline Default بهترین راه‌حل مشکل ناپایداری پردازنده‌های نسل سیزدهم و چهاردهم نیست؛ حتی اگر هدف آن‌ها برطرف‌کردن مشکل ناپایداری باشد. این پروفایل‌ها با تنظیمات پیش‌فرض اینتل (Intel Default Settings) متفاوت هستند که تیم آبی (اینتل) به‌عنوان راه‌حل توصیه می‌کند.

دلیل این موضوع ساده است: پروفایل‌های پیش‌فرض قدیمی بر‌اساس دستورالعمل‌های قبلی اینتل برای مدیریت توان به شرکای تجاری‌اش ساخته شده‌اند. ازآنجاکه این پروفایل‌های قدیمی کارایی لازم در تضمین پایداری را ندارند، اینتل حالا توصیه‌های جدیدی را به شرکای سازنده مادربرد ارائه کرده است تا آن‌ها بتوانند این توصیه‌ها را در بایوس پیاده‌سازی کنند.

اینتل با درخواست از تولیدکنندگان مادربرد برای استفاده‌نکردن از پروفایل‌های پیش‌فرض پایه (Baseline Default) در مادربردهای حرفه‌ای مانند سری‌های Z790 و Z690، جنجال به‌پا کرده است. این موضوع باعث می‌شود تا حد زیادی دیگر به خرید مادربردهای پرچم‌دار نیازی نباشد؛ چرا‌که با وجود قابلیت‌های اورکلاک (OC) و تنظیمات بیشتر در این مادربردها، مجبور خواهید بود آن‌ها را روی محدودیت‌های پیش‌فرض قرار دهید تا حداکثر پایداری را تضمین کنید.

چند روز پیش، اعلام شد که کاربران کامپیوترهای شخصی با مادربردهای پرچم‌دار سری Z در‌مقایسه‌با مادربردهای سری‌های H یا B که برای کاربران عادی طراحی شده‌اند، بیشتر در‌معرض مشکلات ناپایداری قرار دارند. این موضوع یعنی تولیدکنندگان مادربرد احتمالاً پروفایل‌های موجود پیش‌فرض پایه خود را کنار خواهند گذاشت و مجبور خواهند شد نسخه‌های جدید بایوس با تنظیمات پیش‌فرض اینتل را برای مادربردهای خود منتشر کنند.

تاکنون، شرکت‌های ایسوس، گیگابایت، ازراک، ام‌اس‌آی و بایواستار پروفایل‌های بایوس جدیدی منتشر کرده‌اند. دراین‌میان، به‌نظر می‌رسد بایواستار، تنها شرکتی است که همچنان از دستورالعمل‌های پایه اینتل پیروی می‌کند. اینتل هنوز به‌طور شفاف اعلام نکرده است که این پروفایل‌های جدید بایوس، تنها راه‌حل تضمین پایداری پردازنده‌های نسل 13 و 14 هستند یا خیر؛ اما بر‌اساس شواهد و قرائن، به‌نظر می‌رسد این تنها راه‌حل رسمی باشد.

برای اطمینان از پایداری، پردازنده‌ها باید روی محدودیت‌های توان کمتر تنظیم شوند که به کاهش درخورتوجه عملکرد آن‌ها منجر می‌شود و قدرت رقابت آن‌ها را در‌برابر پردازنده‌های سری رایزن AMD کاهش می‌دهد. بنابراین، تصمیم‌گیری درباره اینکه می‌خواهید عملکرد را فدای پایداری کنید یا خیر، کاملاً به خودتان بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.