مدیاتک پردازنده‌های رقیب اسنپدراگون X را برای ویندوز تولید می‌کند

مدیاتک پردازنده‌های رقیب اسنپدراگون X را برای ویندوز تولید می‌کند

مدیاتک در حال تولید پردازنده‌های لپ‌تاپی برای رقابت با پردازنده‌ی اسنپدراگون X Elite کوالکام است. این چیپست احتمالاً در اواخر سال 2025 به بازار عرضه می‌شود.

به‌گزارش تک‌ناک، تاکنون کوالکام با پردازنده‌های اسنپدراگون X Elite و Plus پیشرو لپ‌تاپ‌های ویندوزی مبتنی‌بر ARM بوده است؛ اما به‌نظر می‌رسد این انحصار به‌زودی شکسته شود. 9to5google به‌نقل از خبرگزاری رویترز می‌نویسد که شرکت مدیاتک در حال طراحی چیپست مبتنی‌بر ARM برای کامپیوترهای شخصی ویندوزی است که اواخر سال آینده عرضه خواهد شد.

زمان عرضه‌ی این محصول درست بعد از پایان یافتن قرارداد انحصاری تأمین تراشه‌های لپ‌تاپ برای کوالکام است. در گزارش رویترز آمده است:

چیپ جدید مدیاتک از طرح‌های آماده‌ی شرکت ARM استفاده می‌کند. این موضوع می‌تواند سرعت توسعه را افزایش چشمگیری دهد؛ زیرا به صرف زمان و منابع زیاد برای طراحی بخش‌های مجزای تراشه از ابتدا نیازی نخواهد بود. طرح‌های آماده‌ی ARM قبلاً ساخته و آزمایش شده‌اند.

با اینکه تمرکز این چیپ جدید مدیاتک مانند اسنپدراگون X Elite بر ارائه‌ی عملکرد قدرتمند برای کارهای مرتبط با هوش مصنوعی خواهد بود، هنوز مشخص نیست که این چیپ از تلاش‌های مایکروسافت برای پروژه‌ی Copilot Plus پشتیبانی خواهد کرد یا خیر.

در نمایشگاه کامپیوتکس اخیر، شرکت‌های AMD و اینتل تراشه‌هایی را رونمایی کردند که به‌اندازه‌ی کافی برای پشتیبانی از کوپایلت پلاس قدرت دارند؛ با‌این‌حال، در‌حال‌حاضر تنها چیپ‌های اسنپدراگون برای این پروژه تأیید شده‌اند.

همچنین، به‌نظر می‌رسد پروژه‌ی ساخت تراشه‌ی مدیاتک برای ویندوز جدا از تلاش‌های قبلی این شرکت برای همکاری با انویدیا در‌زمینه‌ی ساخت چیپ‌های مبتنی‌بر ARM باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram