کورتانا و وردپد از ویندوز ۱۱ 24H2 حذف خواهند شد

کورتانا و وردپد از ویندوز ۱۱ 24H2 حذف خواهند شد

به‌گفته‌ی ویندوز سنترال، مایکروسافت در نسخه‌ی ویندوز 11 24H2 که در پاییز 2024 عرضه می‌شود، دو برنامه‌ی Cortana و WordPad را حذف خواهد کرد.

به‌گزارش تک‌ناک، مایکروسافت اعلام کرده است که برنامه‌های کورتانا و وردپد و Tips به‌صورت خودکار از نسخه‌ی ویندوز 11 24H2 حذف خواهند شد. این خبر روز پنجشنبه و هم‌زمان با معرفی نسخه‌ی پیش‌نمایش ویندوز 11 24H2 (کامپایل 26100.712) برای کاربران شرکت‌کنندگان برنامه‌ی Insider در کانال Release Preview اعلام شد.

بلیپینگ‌کامپیوتر می‌نویسد که در ماه اکتبر، مایکروسافت اپلیکیشن مستقل کورتانا را از نسخه‌ی پیش‌نمایش 25967 که در‌اختیار کاربران کانال Canary قرار داشت، حذف کرده بود. همچنین در اوایل تابستان، این شرکت خبر اتمام پشتیبانی از کورتانا را اعلام کرده و در ماه آگوست، با به‌روزرسانی نسخه‌‌ی دیگری در کانال Canary، عملاً آن را کنار گذاشته بود.

در ماه سپتامبر، مایکروسافت اعلام کرد برنامه‌ی وردپد که از سال 1995 و به‌مدت 28 سال به‌صورت پیش‌فرض روی سیستم‌‌عامل‌های ویندوز نصب می‌شد و از فوریه‌ی 2020 و با انتشار نسخه‌ی Insider Build 19551 ویندوز 10 به قابلیت اختیاری تبدیل شده بود، در به‌روزرسانی آتی ویندوز حذف خواهد شد. علاوه‌بر‌این‌، مایکروسافت در ماه نوامبر اعلام کرد که برنامه‌ی Tips نیز منسوخ و در به‌روزرسانی نسخه‌ی ویندوز 11 24H2 حذف خواهد شد.

کاربران شرکت‌کننده در برنامه‌ی Insider می‌توانند با رفتن به تنظیمات > به‌روزرسانی ویندوز، ویندوز 11 24H2 را روی دستگاه‌هایی نصب کنند که پیش‌نیازهای سخت‌افزاری لازم را دارند. مشتریان تجاری نیز می‌توانند ازطریق به‌روزرسانی ویندوز برای کسب‌وکار (WUfB) و سرویس به‌روزرسانی سرور ویندوز (WSUS) این نسخه را دریافت کنند.

پنج سال پیش، مایکروسافت اعلام کرد که برنامه‌ی کلاسیک Paint ویندوز را با به‌روزرسانی Fall Creator’s Update ویندوز 10 در جولای 2017 حذف خواهد کرد. با‌این‌حال، پس از بازخوردهای منفی کاربران درباره‌ی توقف پشتیبانی از این برنامه، مایکروسافت تصمیم گرفت آن را به‌طور کامل حذف نکند و به‌جای آن، از‌طریق فروشگاه مایکروسافت در‌دسترس قرار دهد.

در ماه نوامبر نیز، مایکروسافت اعلام کرد که دو سال پس از عرضه‌ برای تمام مشتریان Microsoft 365 با لایسنس‌های پشتیبانی‌شده، پشتیبانی از برنامه‌ی «Windows Defender Application Guard برای آفیس» و رابط‌های کاربری «Windows Security Isolation» را متوقف خواهد کرد.

افزون‌براین، ردموندی‌ها چند روز پیش اعلام کردند که به‌عنوان بخشی از تلاش گسترده‌تر برای حذف ویژگی‌های ویندوز و آفیس که به‌عنوان بستر حملات بدافزار استفاده می‌شوند، پشتیبانی از VBScript را در نیمه‌ی دوم سال 2024 متوقف خواهند کرد و آن را به ویژگی اختیاری تبدیل می‌کند. سپس، آن را به‌صورت پیش‌فرض غیرفعال و در‌نهایت از ویندوز حذف خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram