نسخه جدید درایور Adrenalin ای‌ام‌دی با بهبودهای چشمگیر منتشر شد

ای‌ام‌دی نسخه‌ی جدید درایور Adrenalin را با بهینه‌سازی‌هایی در بخش هوش مصنوعی و یادگیری ماشین منتشر کرد.

به‌گزارش تک‌ناک، ای‌ام‌دی درایور گرافیک جدید Adrenalin نسخه‌ی 23.11.1 را منتشر کرده است که به‌روزرسانی‌هایی برای تمامی گرافیک‌های پیشرفته‌ی ای‌ام‌دی به‌ارمغان می‌آورد.

تامزهاردور می‌نویسد که این به‌روزرسانی شامل بهینه‌سازی‌های چندگانه‌ای برای بازی‌ها و برنامه‌های هوش مصنوعی است، ازجمله پشتیبانی از بازی Call of Duty: Modern Warfare II و Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name از شرکت Sega و The Invincible و JX3 Ultimate.

کاربران Radeon ای‌ام‌دی می‌توانند از پشتیبانی Radeon Boost در Alan Wake 2 نیز استفاده کنند. Radeon Boost ابزاری مستقل است که آن را از این‌جا می‌توانید دانلود کنید.

مشکلات رفع‌شده درایو ای‌ام‌دی

مشکلاتی وجود دارند که در به‌روز‌رسانی نسخه‌ی جدید درایور Adrenalin ای‌ام‌دی به آن‌ها پرداخته شده است. مشکلات مذکور عبارت‌اند از:

  • Performance Metrics Overlay ممکن است نرخ نوسازی تصویر را در بازی‌های مختلف تشخیص ندهد.
  • کارایی کمتر از انتظار در بازی Counter Strike 2 در برخی از محصولات گرافیکی ای‌ام‌دی مانند Radeon RX 7600.
  • ممکن است پس از تغییر تنظیمات گرافیک، در منوهای Total War: Pharaoh لرزیدن متناوب مشاهده شود.
  • ممکن است در برخی از بافت‌ها حین بازی Alan Wake 2 لرزیدن متناوب مشاهده شود.
  • هنگام اجرای مجدد Baldur’s Gate 3 با استفاده از Vulkan API ممکن است به‌طور نادرست بازسازی حافظه‌ی شیدر (Shader Cache) درخواست شود.
  • هنگام اجرای مجدد Forza Motorsport ممکن است به‌طور نادرست بازسازی حافظه‌ی شیدر درخواست شود.
  • هنگام مشاهده‌ی صفحه‌ی اعتبارات پس از پایان مسابقه‌ای در بازی Forza Motorsport، احتمال وقوع خطا درایور ناپایدار وجود دارد.
  • پس از راه‌اندازی مجدد در برخی از محصولات گرافیکی ای‌ام‌دی مانند Radeon RX 6700 XT، احتمال صفحه‌ی سیاه ناگهانی یا خطای کد 31 در مدیریت دستگاه وجود دارد.

مسائل شناخته‌شده‌ای که هنوز رفع نشده‌اند

برخی از مشکلات شناخته‌شده در این درایور نیز به‌چشم می‌خورند؛ مانند ناهماهنگی گاه‌به‌گاه با فیلم‌های ضبط‌شده با Adrenalin ای‌ام‌دی با رمزگذاری AV1 و مشکل جالب ناپدید‌شدن گاه‌به‌گاه ستارگان حین بازی Crysis Remastered و آسیب‌های گاه‌به‌گاه در مسیر مسابقه حین بازی EA Sports WRC.

هنگام اجرای مرورگرهای مبتنی‌بر Chromium مانند Chrome ،Brave ،Opera و نمونه‌های دیگر مشکل خاص لکنت میکرو گاه‌به‌گاه وجود دارد. این مشکل فقط در مانیتور ثانویه در سیستمی مجهز به پردازنده‌ی Ryzen ای‌ام‌دی سری 7000 و کارت گرافیک Radeon RX سری 7000 رخ می‌دهد.

نکته‌ی جالب این است که AMD (American multinational semiconductor company) طبق گفته‌های خود، به‌عنوان «اقدام احتیاطی» تنظیمات کارخانه را موقتاً غیرفعال کرده است. این مشکل در طول ارتقای سیستم‌های کامپیوتری مشاهده شده است. به‌جای آن، کاربران نهایی باید از ابزار جداگانه‌ی Cleanup Utility ای‌ام‌دی به‌عنوان راه‌حلی موقت استفاده کنند تا زمانی‌که ای‌ام‌دی با برطرف‌کردن این مشکل در بهبود بعدی یا درایور WHQL خود راه‌حلی ارائه دهد.

بهینه‌سازی DirectML برای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

این به‌روزرسانی مهم شامل بهینه‌سازی‌های اضافه‌شده به DirectML است که رابط برنامه‌نویسی برای یادگیری ماشین با استفاده از سخت‌افزار گرافیک و DirectX 12 است. این بهبودها برنامه‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین مانند Stable Fusion ،Adobe Lightroom ،DaVinci Resolve و بنچمارک‌های UL Procyon AI Inference را بهبود می‌بخشد که عملکرد پردازنده‌ی مرکزی و کارت گرافیک و شتاب‌دهنده‌های در سطح سخت‌افزاری هوش مصنوعی را ارزیابی می‌کنند.

این به‌روزرسانی AMD فقط برای گرافیک‌های دسکتاپ سری Radeon RX 6000/ 7000 و گرافیک‌های نوت‌بوک سری RX 600M/ 700M اعمال می‌شود. مانند هر به‌روزرسانی مستقل درایور گرافیک، این به‌روزرسانی برای ویندوز 10 64 بیتی نسخه‌ی 1809 و جدیدتر یا ویندوز 11 نسخه‌ی 21H2 و جدیدتر اعمال می‌شود.

درایور 23.11.1 با کارت‌های گرافیک Radeon از سری Radeon RX 5300 تا جدیدترین کارت گرافیک RX 7900 سازگار است. همچنین، برای کارت‌های گرافیک قابل‌حمل از Radeon RX 5300M تا RX 7900M نیز اعمال می‌شود. ای‌ام‌دی توصیه می‌کند که بهتر است به‌روزرسانی‌های لپ‌تاپ و All-in-one را از تولیدکنندگان نهایی (OEM) آن‌ها دریافت کنید.

نسخه‌ی جدید درایور Adrenalin ای‌ام‌دی را می‌توانید از این‌جا دانلود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.