انویدیا به دومین شرکت باارزش جهان تبدیل شد

انویدیا به دومین شرکت باارزش جهان تبدیل شد

رونق هوش مصنوعی ارزش سهام انویدیا را به‌اندازه‌ای افزایش داده که آن را بعد از مایکروسافت، به دومین شرکت باارزش جهان تبدیل کرده است.

به‌گزارش تک‌ناک، ارزش سهام انویدیا، غول تراشه‌سازی آمریکایی، به ۳.۰۱ تریلیون دلار رسید و با این اتفاق از اپل با ارزش سهام ۳ تریلیون دلار پیشی گرفت. با تسلط انویدیا بر حوزه‌ی هوش مصنوعی با تراشه‌ی پرچم‌دار H100، ارزش سهام این شرکت همچنان در حال افزایش است. می ۲۰۲۳، انویدیا به شرکتی ۱‌ تریلیون‌ دلاری تبدیل شد و سپس در فوریه‌ی ۲۰۲۴، ارزش سهامش به‌طرز چشمگیری از مرز ۲ تریلیون دلار گذشت و با‌ارزش‌تر از آمازون و الفابت شد.

به‌نقل از ورج، می ۲۰۲۴ انویدیا با احتساب تمام تراشه‌هایی که فروخته است، سود خالص خیره‌کننده‌ی ۱۴‌ میلیارد‌ دلاری را گزارش کرد. حالا انویدیا فقط مایکروسافت را پیش روی خود می‌بیند که در‌حال‌حاضر، ارزش سهامش ۳/۱۵ تریلیون دلار است. هم‌اکنون ارزش هر سهم انویدیا بیش از ۱,۲۲۰ دلار است و این شرکت قصد دارد در ۷ ژوئن (۱۸ خرداد) سهام خود را تقسیم کند.

براساس برخی گزارش‌ها، شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی انویدیا بین ۷۰ تا ۹۵ درصد از سهم بازار تراشه‌های هوش مصنوعی را تشکیل می‌دهند. این شرکت قصد دارد سالانه یک تراشه‌ی هوش مصنوعی جدید روانه‌ی بازار کند. این فرایند با پردازنده‌ی گرافیکی Blackwell B200 آغاز خواهد شد که انتظار می‌رود اواخر امسال عرضه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram