جزییات جدید از کارت گرافیک RTX 2000 Ada انویدیا فاش شد

مشخصات و یک عکس کم رزولوشن از دو کارت گرافیک RTX 2000 Ada با 8 گیگابایت حافظه VRAM برای کامپیوترهای رومیزی منتشر شد.

به گزارش تک‌ناک و به نقل از  سایت VideoCardz این کارت گرافیک جدید RTX 2000 نیز بر پایه پردازنده گرافیکی AD104 با ۸ گیگابایت حافظه VRAM GDDR6 (احتمالا دارای تصحیح خطا) و پشتیبانی از PCIe Gen 4 x16 باشد.

همچنین به نظر می‌رسد که هیچ کانکتور برق خارجی ندارد، بنابراین انتظار می‌رود TDP آن حداکثر ۷۵ وات باشد (حداکثر توان مصرفی معمول یک اسلات PCIe).

دو مدل ذکر شده  ، Nvidia RTX 2000 ADA و Nvidia RTX2000E ADA، به ترتیب با قیمت های تخمینی 600-650 دلار و 500-630 دلار  هستند. معنای پسوند “E” در حال حاضر تایید نشده است، اما ممکن است به “Enterprise” اشاره داشته باشد. با این حال، ارزان تر از دو مدل است، بنابراین شاید این مدل فقط با خرید عمده در دسترس باشد.

از آنجایی که AD104 پردازنده گرافیکی استفاده شده در کارت گرافیک‌های GeForce RTX 4070 و RTX 4080 است، این کارت گرافیک با توجه به اندازه کوچک و توان مصرفی پایین (احتمالا SFF) باید به صورت تئوری بسیار قدرتمند باشد.

digikala

کاهش توان مصرف تا این حد باعث کاهش قابل توجه عملکرد می‌شود، اما AD104 یک پایه قوی ارائه می‌دهد. علاوه بر این، تمام پردازنده‌های گرافیکی ایستگاهی انویدیا (که قبلا Quadro نامیده می‌شدند) با خنک‌کننده‌های بلوور فروخته می‌شوند که آن‌ها را برای چیدن چندین کارت گرافیک در سرورها و سایر سناریوهای ایستگاهی مناسب‌تر می‌کند.

در زمان نوشتن این متن، مدل میان‌رده “2000” در فهرست پردازنده‌های گرافیکی RTX با معماری Ada برای ایستگاه‌های کاری انویدیا وجود ندارد. مشخصات ادعایی پردازنده گرافیکی Ada Generation RTX 2000 با به روزرسانی طولانی مدت پیشنهادات کارت گرافیک ایستگاهی میان‌رده انویدیا مطابقت دارد.

با کمی شانس، این تکمیل پیشنهادات ایستگاه کاری Ada Lovelace ممکن است انویدیا را به سمت در نظر گرفتن برندسازی جدید برای نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی ایستگاهی سوق دهد.

نام‌گذاری پردازنده‌های گرافیکی ایستگاهی انویدیا از زمان تغییر، به ویژه از زمانی که پردازنده‌های گرافیکی RTX اصلی از یک طرح نام‌گذاری تقریباً مشابه استفاده می‌کنند، به طور فزاینده‌ای در هر نسل پیچیده شده است، به جز تمرکز بر یک محدوده ثابت RTX XX-Y0 به جای RTX X-000 برای هر شماره مدل.

به نظر می‌رسد اضافه کردن “نسل Ada” به هر لیست محصول برای پردازنده‌های گرافیکی ایستگاهی انویدیا نسل فعلی کمی بیش از حد است، خصوصا برای سیستمی که از برند Quadro و برخی اعداد به طور موثرتری استفاده می‌کرد. با این حال، اگر بیشتر روی این موضوع تمرکز کنیم، از موضوع اصلی منحرف می‌شویم. با این وجود، شایان ذکر است که به نظر می‌رسد مجموعه محصولات Ada Lovelace انویدیا کامل شده است.

 

digikala

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.