بنیان‌گذار سابق OpenAI استارتاپ SSI را راه‌اندازی کرد

بنیان‌گذار سابق OpenAI استارتاپ SSI را راه‌اندازی کرد

ایلیا سوتسکور، یکی از بنیان‌گذاران و دانشمند ارشد سابق OpenAI، با مشارکت دو دانشمند دیگر شرکت هوش مصنوعی جدیدی به نام SSI را با تمرکز بر ایمنی تأسیس کرد.

به‌گزارش تک‌ناک، دانشمند ارشد سابق OpenAI، ایلیا سوتسکور، با همکاری دنیل گروس، مدیر سابق هوش مصنوعی اپل، دنیل لوی، یکی ار اعضای سابق OpenAI، استارتاپ هوش مصنوعی جدید Safe Superintelligence Inc (SSI) را با هدف ایجاد سیستم هوش مصنوعی ایمن و قدرتمند بنیان نهاد. SSI در‌عین‌حال که اولویت را بر ایمنی قرار می‌دهد، قصد دارد سیستم هوش مصنوعی خود را به‌سرعت گسترش دهند.

سوتسکور به فشارهای خارجی اشاره می‌کند که تیم‌های هوش مصنوعی در شرکت‌هایی مانند OpenAI و گوگل و مایکروسافت اغلب با آن مواجه‌اند. وی می‌گوید تمرکز منحصربه‌فرد این شرکت به آن اجازه می‌دهد تا از «حواس‌پرتی ناشی از مدیریت اضافی یا چرخه‌های تولید محصول» اجتناب کند.

در بیانیه‌ی SSI آمده است:

مدل کسب‌وکار ما به این معناست که امنیت و پیشرفت از فشارهای تجاری کوتاه‌مدت در امان هستند. بدین‌ترتیب، می‌توانیم با آرامش توسعه پیدا کنیم.

طبق گزارش ورج، سال گذشته، ایلیا سوتسکور در برکناری سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI، نقش مهمی ایفا کرد. او چندی قبل شرکت OpenAI را ترک کرد. اندکی پس از خروج وی، گرچن کروگر و جان لیک، دو تن از محققان هوش مصنوعی، نیز استعفای خود را از OpenAI اعلام کردند.

ازآنجاکه OpenAI با همکاری با اپل و مایکروسافت پیش می‌رود، به احتمال زیاد در آینده‌ی نزدیک شاهد همکاری SSI با آن‌ها نخواهیم بود. سوتسکور در مصاحبه‌ای با بلومبرگ می‌گوید که اولین محصول SSI «ابرهوش مصنوعی ایمن» خواهد بود و شرکت تا زمان رسیدن به آن کار دیگری انجام نخواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram