هوش مصنوعی GPT-5 عملکردی در سطح دکترا خواهد داشت

هوش مصنوعی GPT-5 عملکردی در سطح دکترا خواهد داشت

به‌گفته‌ی میرا موراتی، مدیر ارشد فناوری OpenAI، هوش مصنوعی GPT-5 با عملکردی هم‌سطح مقطع دکتری احتمالاً تا پایان سال ۲۰۲۵ دردسترس قرار خواهد گرفت.

به‌گزارش تک‌ناک، GPT-5 با بهره‌گیری از پیشرفت‌های چشمگیر در حافظه و استدلال، خواهد توانست کارهایی را انجام دهد که تا پیش‌ازاین در قلمرو هوش مصنوعی خارج از تصور بود. سال گذشته، بارها درباره‌ی GPT-5 یا هر اسمی که قرار است داشته باشد، به‌طور مبهم صحبت شده است.

بااین‌حال‌، میرا موراتی، مدیر ارشد فناوری OpenAI، اطلاعات بیشتری از قابلیت‌های آن ارائه کرده است. وی در مصاحبه‌ای با Dartmouth Engineering که در شبکه‌ی اجتماعی ایکس منتشر شده است، جهش از GPT-4 به GPT-5 را به انتقال دانش‌آموز از دبیرستان به دانشگاه توصیف می‌کند.

فرد مصاحبه‌کننده از میرا موراتی درخواست کرد تا زمان مشخصی برای انتشار GPT-5 مشخص کند که وی در پاسخ گفت ۱/۵ سال طول می‌کشد. اگر این ادعا درست باشد، GPT-5 ممکن است تا اواخر سال 2025 یا اوایل 2026 عرضه نشود.

اولین شایعات درباره‌ی زمان انتشار GPT-5 به اواخر سال 2023 اشاره می‌کردند. زمانی‌که این اتفاق نیفتاد، گزارش‌ها اعلام کردند که این اتفاق اواخر تابستان ۲۰۲۴ رخ خواهد داد‌. دراین‌میان، شرکت OpenAI هوش مصنوعی GPT-4o منتشر کرد که توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کرد؛ اما آن جهش اساسی در هوش مصنوعی نبود که میرا موراتی به آن اشاره می‌کند.

ازنظر ادعای سطح هوش، این موضوع تأیید‌کننده‌ی آن چیزی است که در گذشته درباره‌ی GPT-5 گفته شده است. کوین اسکات، مدیر ارشد فناوری مایکروسافت، ادعا می‌کند که سیستم‌های هوش مصنوعی نسل بعدی به‌لطف حافظه و عملیات استدلال بهتر، می‌تواند در امتحانات مقطع دکتری پذیرفته شود. ناگفته نماند که موراتی اذعان می‌کند که هوش در سطح دکتری فقط برای برخی کارها کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram