ویژگی Snapdragon Satellite کوالکام برای اندروید لغو شد

Snapdragon Satellite

ویژگی SOS ماهواره‌ای کوالکام موسوم به Snapdragon Satellite برای سیستم‌عامل اندروید به مرحله‌ی راه‌اندازی نرسید؛ ولی این شرکت همچنان به آن امیدوار است.

به‌گزارش تک‌ناک، شرکت کوالکام برنامه‌های خود را به‌منظور ارائه‌ی ویژگی Snapdragon Satellite برای گوشی‌های اندرویدی کنار گذاشته است. قرار بود این ویژگی با ویژگی ارائه‌شده‌ی اپل در آیفون‌های جدید رقابت کند. این ویژگی که به‌نوعی SOS ماهواره‌ای است، با همکاری شرکت ارتباطات ماهواره‌ای Iridium در ژانویه معرفی شده بود. حالا خبر رسیده است که تنها ۱۰ ماه پس از معرفی، این برنامه به‌طور کامل لغو شده است.

The Verge می‌نویسد که Iridium چهارشنبه‌ی گذشته در اعلامیه‌ای بیان کرد که کوالکام تصمیم گرفته است ارائه‌ی Snapdragon Satellite را لغو کند؛ زیرا هیچ‌یک از سازندگان گوشی هوشمند برای استفاده از آن اعلام آمادگی نکرده‌اند.

کوالکام به CNBC گفت که همکاری با Iridium را در راه‌حل‌های مبتنی‌بر استانداردها برای ارتباطات ماهواره‌ای ادامه خواهد داد؛ حتی در‌حالی‌که راه‌حل اختصاصی‌ای که قبلاً توسعه داده شده بود، کنار گذاشته است. این نشان می‌دهد که کوالکام (Qualcomm : American global semiconductor company) ممکن است همچنان برای عرضه ویژگی‌های ارتباط ماهواره‌ای برای گوشی‌های اندرویدی تلاش کند؛ اما بی‌علاقگی اولیه به این فناوری نشان می‌دهد که این اتفاق ممکن است به‌زودی رخ ندهد.

Snapdragon Satellite قرار بود با ویژگی Emergency SOS اپل که در سال ۲۰۲۲ روی آیفون ۱۴ معرفی شد، رقابت کند. این ویژگی با همکاری شرکت ماهواره‌ای Globalstar توسعه داده شده است و به کاربران آیفون اجازه می‌دهد در‌صورت پوشش‌ندادن شبکه سلولی معمولی، از‌طریق شبکه‌ی ماهواره‌ای به خدمات اضطراری یا کمک جاده‌ای درخواست دهند.

در‌حال‌‌حاضر، این سرویس به‌رایگان ارائه می‌شود؛ اما آیفون از سال آینده هزینه‌ای برای دسترسی به ارتباطات ماهواره‌ای از کاربران دریافت خواهد کرد. هزینه این سرویس هنوز اعلام نشده است.

احتمالاً قیمت یکی از دلایلی است که Snapdragon Satellite هرگز به مرحله‌ی عرضه نرسید. سازندگان گوشی‌های هوشمند برای دسترسی به ماهواره‌های Iridium باید به آن پول بدهند و این سیستم کوالکام را واسط این پرداخت‌ها قرار می‌داد. آنان از ایده‌ی ارائه‌ی سرویسی که در‌نهایت کوالکام مدیریت می‌کند، احتمالاً استقبال نخواهند کرد.

این می‌تواند دلیلی برای این مسئله باشد که چرا کوالکام در‌حال‌حاضر به‌دنبال رویکردی مبتنی‌بر استانداردها برای ارتباط ماهواره‌ای است که احتمالاً به سازندگان گوشی‌های هوشمند اجازه می‌دهد تا رابطه‌ی خود را با شرکت‌های ماهواره‌ای کنترل کنند.

Iridium همچنان امیدوار است که سازندگان گوشی‌های هوشمند در‌نهایت به این امر علاقه نشان دهند. این شرکت معتقد است کهSnapdragon Satellite قابلیتی است که کاربران به آن نیاز خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.