دستگاه‌های اندرویدی سامسونگ اغلب درآمد گوگل پلی را تشکیل می‌دهند

درحالی‌که دعوای اپیک و گوگل ادامه دارد، امروز متوجه شدیم که دستگاه‌های سامسونگ از اوایل سال ۲۰۱۹ به‌بعد، نصف یا بیشتر درآمد گوگل پلی را شامل می‌شوند.

به‌گزارش تک‌ناک، در سال 2020، گوگل به‌عنوان بخشی از توافقش با سامسونگ پذیرفت در مدت چهار سال به غول فناوری کره‌ای 8میلیارد دلار پرداخت کند تا خدمات جست‌وجو و دستیار و پلی استور به‌عنوان خدمات پیش‌فرض در دستگاه‌های Samsung (South Korean multinational conglomerate) قرار گیرند.

قبل‌ازآن، گوگل طرحی را پیشنهاد داد و سپس، آن را رد کرد که مانع قراردادن فروشگاه گلکسی در صفحات اصلی دستگاه‌های سامسونگ می‌شد. این اقدام با هدف بهبود تجربه‌ی اندروید به‌منظور مقابله با محصولات اپل و کسانی انجام گرفت که قصد دارند به جمع کاربران اپل بپیوندند.

برای شرکای غیر سامسونگ، ازجمله سازندگان دستگاه‌های غیراندرویدی و ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطی بی‌سیم، گوگل پیشنهاد داد مبلغ 2.9میلیارد دلار را در سال 2020 صرف تضمین قابلیت دسترسی به جست‌وجو و پلی استور و سایر برنامه‌های حیاتی در دستگاه‌ها کند (در سال ۲۰۲۳ این مبلغ به ۴.۵میلیارد دلار افزایش یافت).

این طرح شامل ارائه فروشگاه گوگل پلی و برخی از درآمدهای تبلیغاتی جست‌وجو به تولیدکنندگان است و با عنوان RSA 3.0 شناخته می‌شود. وان پلاس به‌دلیل برآورده‌کردن خواسته‌های گوگل از این مزایا بهره‌مند شد:

  • ۲۰درصد از «درآمد تبلیغاتی پایه‌ی خالص»
  • ۱۰درصد از «درآمد تبلیغاتی بهینه‌ی خالص»
  • ۵درصد از «درآمد تراکنش‌های بهینه‌شده‌ی پلی استور خالص»
  • ۱۵درصد از «درآمد تبلیغاتی اولویتی خالص»
  • ۲۰درصد از «درآمد تراکنش‌های پلی استور خالص»

علاوه‌براین، رده‌ی برتر RSA 3.0 از دستگاه‌ها وجود دارد که واجدشرایط اشتراک درآمد کامل هستند که در آن سازندگان باید برنامه‌های گوگل را از قبل نصب کنند و نمی‌توانند برنامه‌های رقیب را در نظر بگیرند. با‌این‌حال، خارج از این سطح امکان بارگذاری پیش‌ از بارگیری فروشگاه‌های برنامه‌ی رقیب وجود دارد. گوگل ادعا می‌کند که این معاملات اجازه می‌دهد تا حداقل به ۶ به‌روزرسانی امنیتی در سال تقویمی نیاز داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.