ساخت یک دست رباتیک مقاوم برای توسعه هوش مصنوعی

دست-ربات ماهر

یک شرکت رباتیک که احتمالاً بیشتر به خاطر نمایش دست رباتیک ماهر خود در آمازون مشهور است، اکنون از یک مدل جدید دست رباتیک طراحی شده برای تحقیقات ماشین لرنینگ که با همکاری دیپ‌مایند گوگل ساخته شده، رونمایی کرده است.

به گزارش تکناک، شرکت Shadow Robot مستقر در لندن بیش از 20 سال طراحی ربات را پشت سر گذاشته است و در طول سال ها مشتریان تحقیقاتی و صنعتی برجسته ای مانند ناسا، ESA، OpenAI، گوگل، MIT و تعدادی از دانشگاه ها را در رزومه خود داشته است.

“این دست رباتیک طراحی شده، در نسخه‌های قبلی، انسان‌واره‌ترین دست طراحی شده در جهان به نظر می‌رسید یعنی کارکردش به دست انسان بسیار شبیه بود، اما دست جدید Shadow Hand، که به گفته شرکت با همکاری تیم رباتیک گوگل دیپ‌مایند توسعه یافته است، فقط شامل سه انگشت است که در قالب گریپر(قابلیت گرفتن اشیا با دست) قرار دارند.”

این شرکت در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: «یک چالش کلیدی در هوش مصنوعی و رباتیک، توسعه سخت‌افزاری است که هم برای کارهای پیچیده به اندازه کافی ماهر باشد و هم برای یادگیری نیز به اندازه کافی قدرتمند باشد». ربات‌ها از طریق آزمون و خطا یاد می‌گیرند. از آن‌ها می‌خواهند با خیال راحت چیزهایی را در دنیای واقعی آزمایش کنند. گاهی اوقات حرکاتی را در حد توانایی‌های خود اجرا می‌کنند. این موضوع می‌تواند به سخت‌افزار آسیب برساند و تعمیرات حاصله می‌تواند پرهزینه باشد و آزمایش‌ها را به تعویق بیاندازد.»

بنابراین، علاوه بر طراحی یک ربات سریع، انعطاف‌پذیر و با دقت، دست-ربات جدید به گونه‌ای ساخته شده است که «مقدار قابل توجهی از آسیب‌ها، از جمله نیروی تهاجمی، سایش و ضربه‌ها» را تحمل کند.

طول این دست رباتیک 350 میلی‌متر ، عرض آن 165 میلی‌متر و ارتفاع آن 160 میلی‌متر (13.78 x 6.5 x 6.3 اینچ) است. وزن یک انگشت 1.2 کیلوگرم (2.6 پوند) است، در حالی که کل دست 4.1 کیلوگرم (9 پوند) بوده و به منبع تغذیه 48 V/200 W نیاز دارد.

گزارش شده است که دست رباتیک از کنترل دقیق گشتاور بهره می برد، به طوری که هر یک از انگشتان می‌توانند تا 10 نیوتن نیروی فشاری نوک انگشت را وارد کنند. چهار مفصل هر انگشت توسط موتورهایی هدایت می شود که در پایه قرار دارند و از طریق “تاندون” به هم متصل می شوند و انگشتان می توانند در 500 میلی ثانیه از حالت کاملاً باز به بسته تبدیل شوند.

هر انگشت یک واحد مستقل است و دارای تعدادی حسگر لمسی 3-DOF در بخش های پروگزیمال و میانی است و به همراه یک دوربین استریو که سطح داخلی پوست سیلیکونی نوک انگشت را می پوشاند جهت ارائه وضوح بالا، در دسترس قرار گرفته است. بازخورد لمسی با دامنه دینامیکی گسترده در لحظه همگی با هم ترکیب می شوند تا به ربات کمک کنند تا با دنیای اطراف خود “از طریق حس لامسه” آشنا شود.

اگر یکی از ماژول‌های انگشتی در طول آزمایش‌های هوش مصنوعی آسیب و تعویض هستند، به گونه‌ای که شبکه ارتباطی در داخل انگشت قادر به ثبت حضور یا عدم حضور یک سنسور است و اطلاعات مربوطه را به طور خودکار به یک کامپیوتر میزبان منتقل می‌کند. ما قیمتی برای Shadow Hand در نظر نگرفته‌ایم، اما این شرکت برای اولین بار در رویداد ICRA 2024 که قرار است هفته آینده درهای خود را در یوکوهامای ژاپن باز کندو آن را به عموم مردم نشان بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.