Snapdragon X Elite اکثر بازی‌ها را اجرا خواهد کرد

شرکت کوالکام می‌گوید که لپ‌تاپ‌های مجهز به Snapdragon X Elite خواهند توانست اکثر بازی‌ها را اجرا کنند.

به‌گزارش تک‌ناک، لپ‌تاپ‌های مجهز به Snapdragon X Elite کارت گرافیک مجزا ندارند که باعث ایجاد این تصور می‌شود که این دستگاه‌ها شاید برای اجرای جدیدترین بازی‌ها مناسب نباشند. با‌این‌حال، کوالکام با این موضوع مخالف است!

در کنفرانس توسعه‌دهندگان بازی ۲۰۲۴، در جلسه‌ای با عنوان «ویندوز روی اسنپدراگون؛ پلتفرمی آماده برای بازی‌های رایانه‌ای»، اسام خلیل، یکی از مهندسان شرکت کوالکام، ادعا کرد که لپ‌تاپ‌های مجهز به این چیپست بسیاری از بازی‌ها را اجرا خواهند کرد.

wccftech می‌نویسد که در‌حال‌حاضر، سه روش برای پورت‌کردن بازی‌ها به این پلتفرم وجود دارد. طبق گزارش وب‌سایت ورج، یکی از این روش‌ها اجرای بازی به‌صورت «نیتیو» روی معماری ARM64 است. این روش به‌دلیل ارائه بهترین عملکرد پردازنده در‌کنار حفظ بهینه‌سازی مصرف انرژی، بهترین انتخاب به‌نظر می‌رسد.

همان‌طور‌که در گذشته شاهد بوده‌ایم، استفاده از لایه شبیه‌ساز (Emulation Layer) می‌تواند عملکرد را کاهش دهد؛ بنابراین، سایر گزینه‌ها ممکن است ساده‌تر باشند؛ اما بهینه‌ترین حالت نباشند.

دومین روش این است که توسعه‌دهندگان می‌توانند اپلیکیشن ترکیبی «ARM64EC» ایجاد کنند. بدین‌صورت که ویندوز و کتابخانه‌های آن و درایور‌های کوالکام به‌صورت «نیتیو» اجرا شوند؛ اما خود برنامه شبیه‌سازی شود و در‌نتیجه سطح عملکرد تقریباً مشابه روش قبلی را ارائه دهد.

آخرین روش این است که توسعه‌دهندگان هیچ کاری انجام ندهند و بازی‌شان با استفاده از شبیه‌ساز x64 اجرا شود. با‌این‌حال، این روش ایدئال نیست؛ زیرا می‌تواند به افت چشمگیر عملکرد منجر شود.

کوالکام اعلام کرده است که درایورهای گرافیکی آدرنو برای DX11 ،DX12، ولکان و OpenCL وجود دارند. همچنین، این درایورها از DX9 و تا OpenGL 4.6 از‌طریق لایه‌های نگاشت (Mapping Layers) پشتیبانی خواهند کرد.

اسام خلیل جزئیاتی درباره این موضوع ارائه نداده است که کدام بازی‌ها به‌طور کامل روی Snapdragon X Elite اجرا می‌شوند یا کوالکام چند بازی را آزمایش کرده است. با‌این‌حال به‌گفته او، کوالکام تمام بازی‌های برتر استیم را بررسی کرده است و اطمینان دارد که اکثر عناوین با این پلتفرم سازگار خواهند بود.

با فرض اینکه لپ‌تاپ‌های مجهز به Snapdragon X Elite از همان ابتدا از تاندربولت 3 یا تاندربولت 4 پشتیبانی کنند، امکان اتصال کارت گرافیک اکسترنال (eGPU) و لذت‌بردن از بازی‌ها نیز وجود دارد؛ هرچند کاربران در این صورت به ماندن در مکانی ثابت محدود خواهند شد.

با‌توجه‌به اینکه مهندس کوالکام جزئیات کافی درباره قابلیت‌های بازی Snapdragon X Elite ارائه نداده است، نمی‌توانیم به‌طور کامل به ادعاهای این شرکت اطمینان کنیم. در مقام مقایسه، سری تراشه‌های M اپل در سال ۲۰۲۰ معرفی شدند و حتی پس از ۴ سال، راه‌حل اختصاصی این غول فناوری برای اجرای روان عناوین قدیمی‌تر با مشکل مواجه است؛ زیرا پردازنده گرافیکی مجتمع آن توانایی لازم را ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.