همکاری OpenAI با شرکت Stack Overflow درزمینه برنامه‌نویسی

شرکت هوش مصنوعی OpenAI برای بهبود عملکرد مدل‌های‌ هوش مصنوعی مولد خود در‌زمینه برنامه‌نویسی، با شرکت Stack Overflow قرارداد همکاری امضا کرد.

به‌گزارش تک‌ناک، شرکت‌های OpenAI و Stack Overflow روز دوشنبه از فصل جدید همکاری‌های خود پرده برداشتند. بر‌اساس این همکاری، مدل‌های هوش مصنوعی مولد OpenAI، از‌جمله مدل‌هایی که از‌طریق پلتفرم چت‌بات ChatGPT ارائه می‌شوند، با گذشت زمان باید در پاسخ به پرسش‌های برنامه‌نویسی بهتر شوند.

در همین حال، Stack Overflow نیز از تخصص OpenAI در توسعه ادغام‌های جدید هوش مصنوعی تولیدکننده در پلتفرمش بهره‌مند خواهد شد. همکاری با OpenAI چرخشی درخورتوجه برای Stack Overflow است که در ابتدا به‌دلیل نگرانی از پاسخ‌های اسپم، پاسخ‌های ChatGPT را در پلتفرمش ممنوع کرده بود. Stack Overflow از آوریل گذشته آزمایش ویژگی‌های هوش مصنوعی مولد را شروع کرد و قول داد مدل‌هایی بسازد تا به توسعه‌دهندگانی که دانششان را در پلتفرم به‌اشتراک می‌گذارند، «پاداش» دهد.

این شرکت در ماه جولای ابزار جست‌وجوی مکالمه‌ای راه‌اندازی کرد که به کاربران امکان می‌دهد تا سؤال کنند و بر‌اساس پایگاه داده Stack Overflow که حاوی بیش از ۵۸ میلیون پرسش و پاسخ است، جوابشان را دریافت کنند. این ابزار شامل راهکارهایی برای کسب‌وکارها برای تنظیم دقیق جست‌وجوها در اسناد و پایگاه‌های دانش خودشان است.

برخی از اعضای جامعه توسعه‌دهندگان Stack Overflow به این تغییرات اعتراض و به نگرانی‌های خود درباره اعتبار اطلاعات تولید‌شده با هوش مصنوعی و حجم زیاد اطلاعات و حفظ حریم خصوصی داده‌ها برای مشارکت‌کنندگان فردی در این پلتفرم اشاره کردند. این نگرانی‌ها حداقل تا اندازه‌ای بر‌اساس واقعیات بود.

تجزیه‌و‌تحلیل GitClear روی بیش از ۱۵۰ میلیون خط کد در مخازن پروژه‌ها در چند سال گذشته نشان داد که ابزارهای توسعه هوش مصنوعی تولیدکننده به قرار‌گرفتن کدهای اشتباه بیشتر در کد‌های پایه‌ای پروژه‌ها منجر می‌شود. همچنین، محققان امنیتی هشدار داده‌اند که چنین ابزارهایی می‌توانند باگ‌ها و مشکلات امنیتی موجود در پروژه‌های نرم‌افزاری را تشدید کنند.

با وجود ضعف‌های آشکار، توسعه‌دهندگان حداقل برای برخی از کارهای کد‌نویسی، از ابزار هوش مصنوعی مولد نهایت بهره را می‌برند. در نظرسنجی Stack Overflow از ژوئن ۲۰۲۳، ۴۴ درصد از توسعه‌دهندگان گفتند که در‌حال‌حاضر از ابزارهای هوش مصنوعی در فرایند توسعه خود استفاده می‌کنند. در همان نظرسنجی ۲۶ درصد از شرکت‌کنندگان اعلام کردند که قصد دارند به‌زودی از آن استفاده کنند.

این موضوع باعث نوعی بحران وجودی برای Stack Overflow شده است. طبق گزارش‌ها، ترافیک این پلتفرم از زمان انتشار مدل‌های جدید و توانمند هوش مصنوعی مولد در سال گذشته کاهش چشمگیری یافته است؛ مدل‌هایی که در بسیاری از مواقع با داده‌های Stack Overflow آموزش دیده‌اند. بنابراین، Stack Overflow در‌حال‌حاضر که در حال کاهش هزینه‌هایش است، به‌دنبال توافقات مجوز با ارائه‌دهندگان هوش مصنوعی است.

قرارداد Stack Overflow با OpenAI پس از همکاری با گوگل برای غنی‌سازی مدل‌های جمنای با داده‌های خود و آوردن ویژگی‌های بیشتر مبتنی‌بر هوش مصنوعی به پلتفرم خود منعقد شد. Stack Overflow در آن زمان تأکید کرد که این توافق‌نامه انحصاری نیست و در‌واقع، همین‌طور هم شد.

پراشانت چاندراسککار، مدیرعامل Stack Overflow، پیش‌از‌این گفته بود که ۱۰ درصد از نزدیک به ۶۰۰ نفر کارمند این پلتفرم روی استراتژی هوش مصنوعی آن تمرکز کرده‌اند و از درآمد بالقوه اضافی از این استراتژی به‌عنوان کلیدی برای اطمینان از این موضوع یاد کرده‌اند که Stack Overflow بتواند همچنان کاربران را جذب و اطلاعات با‌کیفیت را حفظ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.