ربات انسان‌نمای Walker S با قدرت گفتار طبیعی رونمایی شد

Walker S

شرکت UBTech پس از رونمایی ربات انسان‌نمای Figure 01 که با هوش مصنوعی GPT تقویت شده بود، با بایدو همکاری کرد تا به ربات انسان‌نمای جدیدش، Walker S، قدرت گفتار طبیعی اضافه کند.

به‌گزارش تک‌ناک، شرکت UBTech که در شهر شنژن مستقر است، در سال ۲۰۱۲ تأسیس شد و چند سال بعد اولین ربات انسان‌نمای خود را معرفی کرد که ربات اسباب‌بازی کوچکی بود. صدها عدد از ربات‌های Alpha برای رقص گروهی در سال ۲۰۱۶ گرد‌هم آمدند؛ اما در سال ۲۰۱۷ این نسخه Dobi بود که با گردهمایی بیش از هزار ربات دوپا که هم‌زمان حرکت می‌کردند، وارد کتاب رکوردهای جهانی گینس شد.

شرکت UBTech سال گذشته با راه‌اندازی بسته‌ای آموزشی برای ساخت ربات که به دانشمندان جوان کمک می‌کرد تا ربات بسازند، توانایی آموزشی‌اش را به‌رخ کشید. بااین‌حال، موضوع ویدئو چندوظیفه‌ای امروز نسخه‌ای از ربات خدماتی تمام‌قد Walker این شرکت است که در نمایشگاه CES 2018 به‌نمایش درآمد.

Walker S جدید یکی از دو ربات انسان‌نمایی بود که در اواخر سال گذشته در هنگ‌کنگ به‌همراه مدیران شرکت برای نواختن نوعی ساز و اعلام ورود شرکت به بورس اوراق بهادار روی صحنه رفت. اکنون این ربات به‌دنبال رقابت با نمونه‌های مشابه مانند Figure 01 و Eve و Phoenix است و مهارت‌های خود را در‌زمینه گفت‌وگو و تا‌کردن لباس و برداشتن و قراردادن اجسام به‌نمایش می‌گذارد.

این توانایی مکالمه طبیعی به‌لطف ادغام با پلتفرم هوش مصنوعی چندرسانه‌ای ERNIE Bot بایدو که سال گذشته راه‌اندازی شد، به‌دست آمده است. به‌نظر می‌رسد زمان پاسخ بین دستور صوتی انسان و پاسخ از Walker S تقریباً مشابه چیزی است که در اواسط مارس از دمو تقویت‌شده با GPT شرکت Figure دیدیم؛ البته شاید حتی کمی سریع‌تر.

از ERNIE Bot و مدل‌های یادگیری متغیر برای تعیین این موضوع استفاده می‌شود که چه کاری لازم است و چگونه باید انجام شود. تکنیک تا‌کردن لباس در اینجا درمقایسه‌با دستیار فروش انسانی در مرکز خرید کمی نامرتب است. به‌نظر می‌رسد که این ربات حتی می‌تواند پیشنهادهایی درزمینه مُد ارائه دهد.

در همین حال، نمایش برداشتن و قراردادن اجسام انعطاف‌پذیری کار در زمان واقعی را نشان می‌دهد؛ جایی که انسان وسایلی را از سینی برمی‌دارد و دوباره مقابل ربات قرار می‌دهد و Walker S بدون شکایت، آن‌ها را به نقطه انتهایی صحیح منتقل می‌کند. در‌حال‌حاضر، انجام چنین وظایفی به‌واسطه ربات انسان‌نما ممکن است از کارگران انسانی کُندتر باشد؛ اما به‌نظر می‌رسد مزیت داشتن ربات خستگی‌ناپذیر و مطیع و دقیق در خط‌تولید برای تولیدکنندگان امری بدیهی است.

شرکت UBTech سال گذشته Walker S را برای کاربردهای صنعتی عرضه کرد و به‌سرعت با چندین شرکت خودروسازی، ازجمله NIO، برای برنامه‌ریزی استراتژیک به‌منظور اجرای مرحله‌ای ربات‌های انسان‌نما در سناریوهای تولید وارد مشارکت شد. در‌حال‌حاضر، این ربات جدید در وب‌سایت شرکت وجود ندارد؛ بنابراین، نمی‌توانیم وارد جزئیات شویم. بااین‌همه، متوجه خواهید شد که ظاهری شبیه به ترکیب Optimus و Figure 01 دارد.

این ربات به‌جای انیمیشن‌های بامزه‌ای که روی ربات Walker اصلی شرکت وجود داشت، از تصاویر دایره‌ای چرخان برای صورت استفاده می‌کند. حسگرهای عمق و دوربین‌های دیداری داخلی به آن در پردازش و پیمایش دنیای اطراف همراه با تشخیص اشیای سه‌بعدی برای اجتناب از موانع کمک می‌کند. حتی به‌نظر می‌رسد که دست‌های شبیه انسان برای دست‌کاری اشیاء دارد.

همکاری UBTech با بایدو، تنها آغاز مسیر تقویت‌شده با هوش مصنوعی آن است و جالب خواهد بود که ببینیم ERNIE Bot در‌مقابل GPT که روی ربات انسان‌نمای 01 شرکت Figure اجرا می‌شود، چگونه عمل می‌کند و ورود انویدیا به این عرصه چه جهش‌هایی را به‌دنبال خواهد داشت. با‌توجه‌به سرعت بسیار زیاد پیشرفت‌های اخیر در این زمینه، حدس می‌زنیم پیشرفت‌های شگفت‌انگیز در فناوری‌ها و قابلیت‌ها چندان دور از ذهن نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.