فناوری جدید سیگیت برای افزایش خارق العاده ظرفیت هارددیسک ها

سیگیت ضبط مغناطیسی سه‌بعدی را با هدف دستیابی به ظرفیت بیش از ۱۲۰ ترابایت در هارددیسک رونمایی کرد. در این روش رسانه‌های دولایه برای افزایش ظرفیت ، بیت‌های داده را روی‌هم قرار می‌دهند.

به‌گزارش تک‌ناک، فناوری ضبط مغناطیسی با کمک گرما (HAMR) حداقل دو برابر ظرفیت هارد دیسک‌ها را درمقایسه‌با فناوری استاندارد ضبط مغناطیسی عمودی (PMR) افزایش می‌دهد. بااین‌حال، اخیراً رسانه‌های دولایه HDD به‌نمایش گذاشته شده‌اند که در آن‌ها بیت‌های داده روی‌هم در لایه‌های مختلف ذخیره می‌شوند. این فناوری همراه با ضبط مغناطیسی حرارتی چند‌سطحی، وعده‌ حداقل دو برابر کردن ظرفیت نسل فعلی فناوری HAMR را می‌دهد.

تامزهاردور می‌نویسد که بر‌اساس گزارش نشریه‌ Acta Materialia، تیم‌های تحقیقاتی از مؤسسه‌ ملی علوم مواد و فلزات ژاپن (NIMS) و شرکت سیگیت و دانشگاه توهوکو، امکان‌سنجی ضبط مغناطیسی حرارتی چند‌سطحی (HAMR) را روی رسانه‌ دولایه گرانول (Granular Media) نشان داده‌اند.

ایده‌ ضبط مغناطیسی چند‌سطحی برای هارددیسک‌ها مدت‌هاست که مطرح است؛ اما نبودن رسانه‌ مناسبی که بتواند داده‌ها را در سطوح مختلف ذخیره کند، از کاربرد عملی آن مانع شده است. محققان با ایجاد نوع جدیدی از رسانه‌ گرانول که از دو لایه‌ نانوگرانول FePt-C تشکیل شده و به‌واسطه یک لایه‌ فاصله‌دهنده‌ Ru-C با ساختار کریستالی مکعبی از هم جدا شده‌اند، بر این مشکل غلبه کرده‌اند. این کار ضبط مغناطیسی مجزا روی هر لایه را در میدان‌های مغناطیسی و دماهای مختلف امکان‌پذیر می‌کند.

با تنظیم قدرت لیزر و میدان‌های مغناطیسی حین فرایند نوشتن، می‌توان دو لایه‌ FePT را به‌طور مستقل ضبط کرد و به‌طور بالقوه تراکم فضایی و ظرفیت هارد دیسک را بدون ایجاد تغییرات درخورملاحظه‌ای در مواد لایه‌ مغناطیسی دو برابر کرد. هارد دیسک‌های معمولی مبتنی‌بر HAMR از صفحاتی شیشه‌ای پوشیده‌شده با یک لایه‌ مغناطیسی مانند آلیاژ آهن پلاتین (FePt) استفاده می‌کنند که می‌توان با گرم‌کردن لایه با لیزر به دمای کیوری (Curie) و کاهش اجبار مغناطیسی آن، روی آن داده نوشت.

همان‌طور‌که از نامش پیداست، رسانه‌ دولایه گرانول دو لایه‌ غشا دارد که هرکدام دمای کیوری و ناهمسان‌گردی‌ها مغناطیسی کریستالی (Magnetocrystalline Anisotropy) متفاوتی دارند. محققان می‌گویند که چنین رسانه‌هایی می‌توانند تراکم ضبط داده‌ای بیش از ۱۰ ترابیت‌ بر اینچ مربع را امکان‌پذیر کنند. این یعنی هارد دیسک‌های ۱۰ صفحه‌ای می‌توانند ظرفیتی بیش از 120 ترابایت داشته باشند.

محققان ادعا می‌کنند که اندازه‌گیری‌های مغناطیسی و شبیه‌سازی‌های ضبط مغناطیسی حرارتی نشان داده است که رسانه‌های HAMR می‌توانند از ضبط سه‌سطحی و حتی شاید چهار‌سطحی پشتیبانی کنند. اگرچه اجرای این روش در آزمایشگاه امکان‌پذیر است، به‌نظر می‌رسد بسیار پرهزینه باشد؛ زیرا به هدهای خواندن و نوشتن کاملاً متفاوت و صفحاتی پیچیده‌تر با دو (یا بیشتر) لایه‌ مواد مغناطیسی گرانولی نیاز دارد.

فناوری‌های «رسانه گرانولی» و «رسانه گرانولی مرتب‌سازی‌شده» و سپس «رسانه الگودار بیت» افزایش تراکم فضایی دیسک‌های HDD را بدون چنین پیچیدگی‌های وعده می‌دهند. بنابراین، تصور استفاده از رسانه‌های دولایه و چندلایه در آینده نزدیک دشوار است. با‌این‌حال، وقتی صنعت به رسانه الگودار بیت دست یابد، ممکن است به عقب برگردد و رسانه‌های چندلایه را به‌عنوان روشی برای افزایش تراکم ضبط و ظرفیت هارد دیسک دوباره در نظر بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.