چرا سم آلتمن از شرکت OpenAI کنار گذاشته شد؟

در شاید غیرمنتظره‌ترین خبر فناوری سال، سم آلتمن، میلیاردر و مُبلغ هوش مصنوعی، پس از رای عدم اعتماد ظاهری توسط هیئت مدیره OpenAI، از نقش مدیرعاملی خود در این شرکت برکنار شده است.

به گزارش تک‌ناک در بیانیه‌ای که توسط هیئت مدیره منتشر شد، به طور دقیق اینگونه آمده است:

“هیئت مدیره پس از بررسی‌های دقیق، به این نتیجه رسیده که خروج آلتمن ضروری است زیرا او به صورت مستمر در ارتباطات خود با هیئت مدیره صداقت نداشته است. این مسئله بر توانایی هیئت مدیره در انجام وظایف خود اثر گذاشته است..”

برای بسیاری این سوال مطرح شده است که در پرسروصداترین شرکت دنیا چه اتفاقی در حال وقوع  است ؟!در ادامه این مطلب برخی از گمانه زنی هاییکه به ذهن ما و دیگران در اینترنت رسیده است را برای شما گردآوری کرده ایم.

۱. آیا آلتمن در یک معامله بزرگ هیئت مدیره را دور زده است؟

بر اساس لحن  به کار رفته توسط هیئت مدیره در بیانیه منتشر شده  و نحوه عملکرد این شرکت‌های بزرگ فناوری، این نظریه یک گزینه محتمل است. استفاده از جمله “نه به طور مداوم صادق بودن”  در بیانیه یک روش بسیار مودبانه برای بیان این است که آلتمن  دروغ گفته است.

digikala

ممکن است آلتمن و احتمالاً  Greg Brockman، که همزمان از سمت رئیس هیئت مدیره کناره‌گیری کرده و سپس استعفا داد ، خواسته باشد اقدامی جسورانه انجام دهد که می‌دانسته هیئت مدیره آن را دوست نخواهد داشت.

انجام دادن این معاملات به صورت آرام در اتاق‌های پر از دود (یا ویپ) و سپس ارائه آن‌ها به عنوان واقعیت انجام شده، چندان غیرمعمول نیست، اما اگر به اندازه کافی جنجالی بوده و هیئت مدیره از این حرکات مطلع شده باشد، می‌تواند دلیلی برای برکناری باشد.

اما چه نوع معامله‌ای می‌تواند به اندازه کافی بزرگ و خطرناک باشد که منجر به اخراج خلاصه‌ای از مدیرعامل و چهره معروف شرکت شود؟ این مرد دو هفته پیش روی صحنه بود! از آن زمان تا به حال چه اتفاقی افتاده است؟

بسیاری تعجب نخواهند کرد اگر مایکروسافت ، که به عنوان سرمایه‌گذار و مشتری به شدت در OpenAI نفوذ دارد، در این موضوع دخیل باشد.

آیا Altman در حال کار کردن با – یا علیه – حامی OpenAI به صورت مخفیانه بوده است؟ اگر آلتمن بخواهد مرغ طلایی را با رفتن به سمت استقلال از بین ببرد، ممکن است این امر وظیفه امانتداری یا قانونی دیگر هیئت مدیره را فعال کرده باشد.

از طرف دیگر، اگر او در حال مذاکره برای یک معامله دیگر، مانند یک خرید یا ادغام عمیق‌تر و انحصاری‌تر بوده است، چه به خود ایده و چه به دلیل اینکه از آن مستثنا شده‌اند این نیز می‌توانست باعث ناراحتی هیئت مدیره شود،.

اما  همانطور که بیانیه این شرکت نشان می‌دهد  اگر مایکروسافت  همانند بقیه ما شوکه شده باشد، ، به سختی می‌تواند نوعی توطئه پرمخاطره باشد که برخی به دنبال آن هستند. اما باید فرض کرد که مایکروسافت  در هر صورت چنین چیزی را بیان خواهد کرد. حتی اگر آن‌ها با آلتمن در مورد نوعی طرح مخفیانه همکاری کرده باشند، می‌توانند به راستی بگویند که توسط اخراج او شگفت‌زده شده‌اند. (و “متعهد به شراکت خود باقی می‌مانند.”)

۲. آیا آن‌ها در مورد استراتژی بلندمدت اختلاف نظر دارند؟

با وجود اینکه OpenAI در حال حاضر داغ‌ترین شرکت فناوری جهان است و همه در مورد ChatGPT صحبت می‌کنند، این شرکت دقیقاً یک کسب‌وکار پایدار نیست. هرطور که حساب کنید این شرکت در حال سرمایه‌گذاری زیادی برای ارائه محصولی فوق‌العاده گران‌قیمت با قیمت‌های بسیار پایین است.

این موضوع برای یک یا دو سال خوب است، اما در نهایت این استراتژی از یک ترفند رشد به یک مسئولیت وجودی تغییر می‌کند. آیا آلتمن و هیئت مدیره در مورد اینکه این نقطه کجا قرار دارد، اختلافات حل‌نشدنی داشته‌اند؟

این احتمال زیاد به نظر نمی‌رسد. شرکت به طور عمدی و به صورت بسیار علنی، با اعتماد به نفس و بر اساس یک استراتژی بلندمدت این مسیر را دنبال می‌کند. به نظر می‌رسد که آلتمن و هیئت مدیره حداقل برای حال حاضر در این مورد اتفاق نظر دارند.

۳. آیا اعداد و ارقام منطبق نیستند؟

آیا ممکن است OpenAI حتی بیشتر از آنچه Altman اعتراف کرده یا پیش‌بینی کرده، ضرر کند؟ به نظر غیرممکن می‌آید، اما هزینه‌های اداره این شرکت ، همچنین محصولات شرکت بی‌سابقه است.

یا اینکه، و باز هم این فقط گمان‌زنی است، اگر Altman در حال دنبال کردن یک پروژه داخلی به صورت مخفیانه، شاید با هزینه‌ای قابل توجه، بر خلاف نصیحت هیئت مدیره و بدون اقدامات ایمنی لازم که احتمالاً باید همراه با چنین تحقیقاتی باشد، بوده است؟ این کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما اخراج مدیرعامل به این شکل نیز کمی عجیب است.

نوعی عدم تطابق بزرگ در بخش مالی می‌تواند دلیلی برای اخراج باشد، اما سخت است تصور کرد که آلتمن چه چیزی را می‌توانست از هیئت مدیره و مدیر فناوری پنهان کند که در مقابل آنها گزینه برکناری را استفاده کنند.

همچنین امکان دارد که آلتمن در حال انجام سرمایه‌گذاری‌های شخصی به شیوه‌ای بوده که هیئت مدیره با آن موافق نبوده است. با درنظر گرفتن موقعیت فعلی OpenAI در حوزه هوش مصنوعی ، او قطعاً در موقعیت قدرت قرار داشت. کسی می‌توانست فکر کند که آلتمن به عنوان فردی با انگیزه‌های ایدئولوژیک و ثروتی فراتر از تصور و در رأس برترین شرکت هوش مصنوعی جهان، فراتر از نیاز به انجام این نوع معاملات جانبی رفته باشد، یا حداقل اینکه نظارت روی او و افراد نزدیک به او از انجام آن‌ها جلوگیری کند؟

۴. آیا ممکن است مسئله‌ بزرگ امنیتی یا حریم خصوصی موجب برکناری آلتمن باشد؟

ایده اینکه شرکت با یک مسئله امنیتی بزرگ، شاید فراگیر، مواجه شده است توسط این واقعیت تقویت می‌شود که گزارش شد مایکروسافت چند روز پیش استفاده داخلی از ChatGPT را متوقف کرده است. OpenAI پس از آن اجازه ثبت‌نام‌های جدید را متوقف کرد. اگر مشکل امنیتی جدی در بزرگ‌ترین محصولش وجود داشته و آلتمن آن را کم‌اهمیت جلوه داده باشد، این مساله واضحاً باعث ایجاد بی‌اعتمادی هیئت مدیره نسبت به اوم می‌شود.

همچنین امکان سوءاستفاده در مقیاس وسیع با مقدار عظیمی از داده‌های شخصی که از طریق API‌ ها و خدمات OpenAI عبور می‌کنند، وجود دارد.

اما عاملی که بر خلاف این نظریه است این واقعیت است که Mira Murati به تازگی به عنوان مدیرعامل موقت جایگزین Altman شده است. به نظر کمی بعید می‌آید که هر چیزی مرتبط با امنیت از طریق مدیرعامل بگذرد و نه CTO، یا اینکه این دو تا این حد با هم اختلاف داشته باشند که یکی به این شکل اخراج شود و دیگری جایگزین شود تا به حل بحران بپردازد. همانطور که بیانیه هیئت مدیره توجه دارد، Murati مسئول محصول و ایمنی، در میان موارد دیگر، است. مسئولبت هرگونه اشتباه مهم در آن بخش برعهده  او، همچنین آلتمن ، است.

۵. شاید اختلاف نظر درمورد اخلاق یا فلسفه هوش مصنوعی وجود داشته باشد؟

آلتمن یک تکنو-خوشبین است و اغلب با شوق و شعفی خاص از امکانات AGI، یا هوش مصنوعی عمومی، یک سیستم نرم‌افزاری نظری که به هوش و تنوع مانند انسان دست می‌یابد، صحبت می‌کند.

بیانیه هیئت مدیره به طور مشخص شامل این است که “OpenAI عمداً ساختار یافته شده برای پیشبرد مأموریت اصلی این شرکت یعنی اطمینان از اینکه هوش مصنوعی عمومی به نفع تمام بشریت باشد و اینکه برای اینکه رهبری جدید برای این کار لازم بود. ممکن است که شور و شوق آلتمن برای AGI، حتی بدون یک پروژه یا توافق مخفی، منجر به یک شکاف بزرگ بین او و هیئت مدیره شده باشد.

برای همه واضح بود که آلتمن شرکت را از اصول اولیه‌اش به سمت جهتی بیشتر تجاری برده است، وضعیت حقوقی آن را تغییر داده و به طور تهاجمی به دنبال کاربردهای تجاری و مصرفی بوده است. این خیلی شبیه به “مأموریتی” نیست که هیئت مدیره می‌خواهد آن را محقق کند. با این حال، این تغییر امروز اتفاق نیفتاده است و قطعاً به نظر نمی‌رسد که دلیل معقولی برای اخراج ناگهانی مدیرعامل و چند نفر دیگر در یک عصر جمعه زیبای پاییزی باشد.

۶. آیا مسائل مالکیت معنوی و مسئولیت حقوقی علت برکناری آلتمن بوده است؟

آلتمن در رویداد توسعه‌دهندگان OpenAI در اوایل این ماه به خبرنگار Techcrunc گفت که شرکت نمی‌خواهد با استفاده از مجموعه‌داده‌های کتاب‌های دزدی (همانطور که خبرنگار از اون در مورد آن پرسید) به مشکلات حق تکثیر مواجه شود. اما بسیاری از تحقیقاتی که انجام شده است این موصوع را رد می‌کنند. بسیار دشوار است تصور کرد که شرکت OpenAI مدل هوش مصنوعی GPT-3 را با پایگاه داده کتاب‌های دارای حق تکثیر (که به نظر می‌رسد اینطور باشد) ساخته شده باشند، اما GPT-4 یا مدل‌های بعدی اینگونه نباشند.

اگر شما عضو هیئت مدیره OpenAI بودید و با اتهامات فزاینده‌ای مواجه بودید که محصول شما بر اساس مجموعه‌داده‌ای ساخته شده که شامل هزاران یا میلیون‌ها دزدی  است و مدیرعامل شما به طور سیستماتیک خطرات مسئولیت حقوقی آن را کم‌اهمیت جلوه داده شما چه احساسی خواهید داشت؟

اما باز هم، اگر مسئولیت حق تکثیر دلیل  برکناری آلتم باشد، به نظر نمی‌رسد که هیئت مدیره به  CTO را ترفیع دهد. احتمالاً Ilya Sutskever، مدیر علمی ارشد OpenAI نیز از این موضوع آگاه بوده است و او هنوز عضو هیئت مدیره است.

۷. آیا Mira Murati کودتا انجام داد؟

این احتمالی است که بسیار ضعیف است اما امکان دارد Mira Murati علیه آلتمن کودتا کرده باشد. این احتمال با گذر زمان و مشخص شدن نوع هدایت موراتی قابل بررسی می‌شود.

۸. آیا یک “مسئله شخصی” دلیل برکناری آلتمن بوده است؟

وقتی کسی به سرعت اخراج می‌شود، غیرمعمول نیست که نوعی رفتار غیرحرفه‌ای در محل کار انجام داده باشد. برخی از مدیران عامل در مواردی مانند داشتن فرزند با گزارش‌دهندگان مستقیم، مورد بخشش قرار می‌گیرند، اما همه نه.

آلتمن همچنین سه خواهر و برادر دارد، و خواهر کوچکترش، Annie، علناً او را به سوء استفاده متهم کرده است. ما هیچ راهی برای ارزیابی این اتهامات، که مربوط به مسائل خصوصی هستند، نداریم.

با این حال، تفسیر ما از لحن بیانیه هیئت مدیره در اخراج آلتمن این است که مشکلی حقوقی یا شخصی موجب این اقدام نشده است، بلکه مسئله‌ای حرفه‌ای یا تجاری بوده است.

ما احتمالاً مدت زیادی حقیقت کامل این موضوع را نخواهیم دانست، زیرا افراد درگیر در این درام احتمالاً با توافق‌نامه‌های عدم افشاء (NDA) محدود شده‌اند. بر اساس زمزمه‌ها و افشاگری‌های مختلف، یک جلسه همه جانبه در مورد وضعیت شرکت، هیچ افشاگری فراتر از اطمینان‌های پیش پاافتاده هیئت مدیره  مبنی بر اینکه حال شرکت خوب است و آنها به زودی یک مدیرعامل جدید خواهند داشت، به دست نیاورد. قبل از شنیدن خبر واقعی، انتظار شنیدن شایعات زیادی را داشته باشید.

digikala

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.