گرمای هوا می تواند باعث تشدید میگرن شود

گرمای هوا می تواند باعث تشدید میگرن شود

یک مطالعۀ جدید نشان داده است که افزایش دما به‌طور قابل‌توجهی احتمال حملات میگرنی را افزایش می‌دهد.

به گزارش تک‌ناک، بر اساس مطالعۀ جدیدی که توسط گروهی از محققان کالج پزشکی دانشگاه سینسیناتی، دانشکدۀ پزشکی ایکان در مونت سینا، شرکت داروسازی Errex Inc و Teva Pharmaceuticals USA انجام شده است، با افزایش دما، احتمال حملات میگرنی نیز افزایش می‌یابد.

این تحقیق اثربخشی دارویی به نام Fremanezumab را نشان داد، که این دارو با مهار یک پروتئین ناقل درد با میگرن مقابله می‌کند و می‌تواند محرک‌های میگرنی مرتبط با دما را از بین ببرد. این یافته‌ها پتانسیل قابل‌توجهی برای تسکین گسترده‌تر میگرن تحت تأثیر شرایط آب و هوایی ارائه می‌کند.

دکتر وینسنت مارتین، نویسندۀ اصلی این مطالعه گفت: تغییر آب و هوا یکی از رایج ترین عوامل محرک میگرن است.

یافته‌های کلیدی از مطالعۀ بررسی داروی Fremanezumab

یافته‌های این مطالعه که استفاده از داروی Fremanezumab و اینکه آیا می‌تواند از سردردهای ناشی از افزایش دما جلوگیری کند را بررسی کرده است، در شصت و ششمین نشست علمی سالانۀ انجمن سردرد آمریکا، 13 تا 16 ژوئن در سن‌دیگو کالیفرنیا ارائه خواهد شد.

Fremanezumab که توسط شرکت داروسازی Teva Pharmaceuticals Inc، تولید و با نام تجاری AJOVY® فروخته می‌شود، به صورت تزریق زیر پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد، که بخشی از مجموعۀ آنتی‌بادی‌های مونوکلونال است و در شش سال گذشته برای درمان میگرن به بازار آمده است. این دسته از داروهای پروتئینی به نام CGRP (پپتید مرتبط با ژن کلسیتونین) را که مسئول انتقال درد در مغز و سیستم عصبی است، مسدود می‌کنند.

میگرن چیست؟

میگرن فقط یک سردرد بد نیست. این یک بیماری شدید است که می‌تواند به شدت بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد. میگرن یک درد مکرر و ضربان‌دار محدود به یک طرف سر است، که اغلب توسط عوامل مختلفی از جمله استرس، تغییرات هورمونی، انتخاب‌های غذایی و تغییرات محیطی ایجاد می‌شود. افرادی که از میگرن رنج می‌برند امکان دارد اختلالات روحی، بینایی یا حسی را تجربه کنند که قبل از سردرد، نشانۀ شروع میگرن هستند.

تأثیر دما بر فرکانس میگرن

محققان 71030 گزارش روزانۀ 660 بیمار مبتلا به میگرن را با داده‌های آب و هوای منطقه‌ای ارجاع دادند و متوجه شدند که در برابر هر 10 درجه افزایش دمای روزانه، 6 درصد افزایش در بروز هر سردرد میگرنی وجود دارد. همچنین در طول دوره‌های زمانی گوناگون درمان با Fremanezumab این ارتباط به‌طور کامل ناپدید شد.

فرد کوهن، یکی از نویسندگان این مطالعه عنوان کرد: این تحقیق اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد درمان‌های خاص میگرن که CGRP را مسدود می‌کنند، امکان دارد باعث درمان سردردهای مرتبط با آب و هوا شوند.

مفاهیم گسترده‌تر و زمینۀ تاریخی

اگر نتایج در مطالعات آینده تأیید شود، درمان دارویی این پتانسیل را دارد که به بسیاری از افراد مبتلا به تشدید میگرن ناشی از آب و هوا کمک کند.

مارتین بیان کرد: آنچه ما کشف کردیم این بود که افزایش دما عامل مهمی در بروز میگرن در تمام ایالات متحده است.

آل پیترلین که یکی از نویسندگان این مطالعه بود نیز تأکید کرد: بقراط که پدر علم پزشکی است، اعتقاد داشت که آب و هوا و دارو ارتباط نزدیکی با هم دارند. چند هزار سال بعد از نظریۀ بقراط، ما ثابت کردیم که آب و هوا برای سلامتی انسان اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram