ایجاد “شبکه سیاه” فضای متاورس را تهدید می‌کند

متاورس تبدیل به دارک ورس می شود؟

کارشناسان امنیت سایبری هشدار می‌دهند که مجرمان سایبری، متاورس (فراجهان) را فرصتی برای اجرای حملات سایبری، پولشویی و احتمال ایجاد شبکه سیاه می‌دانند.

به گزارش تک ناک وبه نقل از ایرنا، بسیاری از شرکت‌های جهان متاورس را یک فرصت بزرگ تجاری و مجالی برای ایجاد بازارهای کار جدید به حساب می آورند اما شرکت تامین کننده امنیت «ترند میکرو» در یک گزارش تحقیقی جدید هشدار داده است که مجرمان سایبری ممکن است از فناوری متاورس برای اهداف خودشان سوء‌استفاده کنند.

محققان امنیتی پیش بینی می‌کنند که نوعی ساختار «شبکه سیاه» مشابه آنچه امروز در اینترنت ایجاد شده است، می‌تواند در متاورس نیز به وجود بیاید.دسیسه‌های گانگسترهای سایبری حتی می‌تواند در اتاق‌های محافظت‌شده  نیز عملی شود یعنی اتاق‌هایی که حضور در آنها تنها از مکان‌های فیزیکی خاص و با مجوزهای تایید هویت امکان‌پذیر است. در حقیقت ممکن است تا زمان حضور و فعالیت موثر پلیس در متاورس، سال‌ها فاصله داشته باشیم.

سناریوهای احتمالی تهدید در متاورس
محققان هشدار می‌دهند که متاورس تاریک (Darkverse) می‌تواند سکو یا پلتفرمی برای تهدیدهای سایبری از جمله موارد زیر باشد:

مهاجمان ممکن است برای عملیات فیشینگ، باج‌افزار، کلاهبرداری و سایر اقدامات، «نشان‌های غیرقابل تعویض» (NFTs) را که بطور فزاینده‌ای به ابزار محبوبی برای تعریف مالکیت در این فناوری  تبدیل شده‌اند، هدف حمله قرار دهند. مجرمان همچنین ممکن است از آن برای پول‌شویی استفاده کنند.

مجرمان و بازیگران دولتی می‌توانند روایت‌های دستکاری شده‌ای برای گروه‌های آسیب‌پذیر تولید کنند. مهندسی اجتماعی، پروپاگاندا و فیک نیوز تبعات زیادی در جهان سایبری-فیزیکی دارند.

حریم خصوصی نیز بازتعریف می‌شود. اپراتورهای اتاق‌های شبیه Metaverse آگاهی بی‌سابقه‌ای از اقدامات کاربران دارند. حریم خصوصی به شکلی که می‌شناسیم در متاورس وجود ندارد.ادو اشنایدر کارشناس سایبری در شرکت «ترند میکرو» می‌گوید: متاورس دیدگاهی چند میلیارد دلاری و با فناوری بالا است که عصر بعدی اینترنت را تعریف خواهد کرد. هر چند دقیقا نمی‌دانیم چه شکل و شمایلی خواهد داشت اما باید از همین الان فکر کردن درباره چگونگی سوءاستفاده تهدیدآمیز ازمتاورس را شروع کنیم.

وی افزود: سازمان‌های انتظامی و اجرای قانون با توجه به هزینه‌های بالا و چالش‌های حقوقی برای نظارت در Metaverse در سال‌های اول با مشکلاتی رو به رو خواهند بود. صنعت امنیت آی‌تی باید اکنون مداخله کند در غیر این صورت یک «غرب وحشی» جدید در فضای مجازی شکل خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.