برترین ربات چت کدام است؟

هر یک از ربات های ChatGPT و Bard دارای نقاط قوتی نسبت به دیگری است اما یکی از آنها به شکلی بی‌عیب و نقص‌تر ظاهر شده است.

هر یک از ربات های ChatGPT و Bard دارای نقاط قوتی نسبت به دیگری است اما نمی توان انکار کرد که یکی از آنها به شکلی بی‌عیب و نقص‌تر ظاهر شده است.

به گزارش تکناک، ربات‌های چت هوش مصنوعی ChatGPT و Bard، ربات هایی بسیارهوشمند و قابل اعتماد با امکان پاسخ به سؤالات، ارائه اطلاعات و رفع نیازهای گوناگون هستند. کاربران برای دسترسی به هر یک از این دو ربات، باید در لیست انتظار قرار بگیرند، اما پس از ورود، می توانند تقریباً در مورد هر موضوعی با آنها گفتگو کنند.

به طور کلی، ChatGPT به عنوان بهترین ربات چت هوش مصنوعی شناخته می‌شود، اما Bard نیز دارای چند قابلیت‌ بیشتر نسبت به ChatGPT است. در این گزارش نقاط قوت و ضعف آن‌ها، برای اطلاع از کاربرد‌های مختلف هر ربات چت هوش مصنوعی در شرایط خاص بررسی شده است.

موارد برتری CHATGPT

ChatGPT در حال حاضر پادشاه ربات‌های‌ چت هوش مصنوعی است. مزیت‌های ربات چت ChatGPT نسبت به Bard گوگل شامل موارد زیر است:

  1. ترجمه زبان

ChatGPT به ۹۵ زبان طبیعی تسلط دارد و می‌تواند جملات بین این زبان‌ها را همزمان با توضیح بافت فرهنگی ترجمه کند. با این حال، Bard برای ارائه ترجمه آسان از متون مناسب تر است.

به عنوان مثال ChatGPT در توضیح عبارت ایتالیایی “sono semper i migliori che se ne vanno” گفت: ترجمه این جمله “همیشه بهترین ها، می روند” است و این عبارت برای بیان غم و اندوه یا ناامیدی هنگام از دست دادن یا رفتن فردی با استعداد، ماهر یا محبوب به کار می‌رود. این ربات چت یک سطح کاملاً متفاوت از درک مستقیم یک ترجمه ساده را ارائه می‌دهد.

ChatGPT همچنین می‌تواند پیشنهادهای مفیدی برای نحوه بیان به زبان دیگر ارائه دهد. به عنوان مثال، هنگام پرسیدن سوال “بهترین راه برای ابراز همدردی به زبان ایتالیایی چیست؟”، چهار گزینه ارائه کرد و نحوه استفاده معمول از این عبارات را در فرهنگ ایتالیایی توضیح داد. در این مورد گفت “ti sono vicino” که راهی برای ابراز حمایت از یک دوست است. در حالی که “le mie condoglianze” یک عبارت رسمی است و اغلب در مراسم خاکسپاری استفاده می شود.

همچنین، در پایان گفت که مهم ترین مورد هنگام ابراز همدردی، بیان آن به‌صورت صمیمانه است. با استفاده از ChatGPT برای بررسی پاسخ‌ها به زبان دیگر، می‌توان اعتماد به‌نفس بیشتری برای ابراز احساسات به فردی از فرهنگ دیگر داشت.

از طرف دیگر، با وجود احاطه Bard به چندین زبان، اما توانایی آن در ترجمه و مقایسه محدود است. مثلا هنگام پرسیدن معنی جملات خاص اسپانیایی، پاسخ آن به این صورت است: “نمی‌توانم در این مورد به شما کمک کنم”، مگر اینکه به طور دقیق زبان اصلی و مورد نظر برای ترجمه مشخص شود.

همچنین در حال حاضر اصلاً قادر به ترجمه ایتالیایی به انگلیسی نیست و اظهار داشت “هنوز مشغول یادگیری زبان‌های بیشتر است.” بنابراین، اگرچه در برخی موارد توانایی ترجمه دارد، اما با دستورالعمل‌های دقیق‌تر و مشخص کردن زبان مورد نظر راحت‌تر عمل می‌کند.

با وجود این، در صورت پرسیدن معنای عبارتی از  Bard به زبانی که مسلط است، پیشنهاداتی ارائه می‌کند. اما هیچ اطلاعات پس زمینه ای در مورد این عبارات ارائه نمی دهد، و بسیار کمتر از ChatGPT مفید واقع می‌شود.

  1. سؤالات فلسفی و نوشتن خلاق

ChatGPT معمولاً می‌تواند محتوای فلسفی یا تجربی سؤالات مطرح شده را از هم تشخیص دهد و پاسخ‌های واقعی با پشتوانه علم و تفکرات رایج در مورد یک موضوع ارائه کند. با این حال، به نظر می‌رسد Bard این تفاوت‌ها را درک نمی‌کند و در عوض مانند یک کودک مشتاق هیجان زده حقایقی را که می‌داند، ارائه می‌دهد.

به عنوان مثال وقتی از هر دو پرسیده شد: “اول مرغ بوجود آمده یا تخم مرغ ؟” ChatGPT بحث روشنفکرانه‌ ای پیرامون این موضوع مطرح کرد و همچنین اشاره کرد که از نظر علمی اعتقاد بر این است که تخم مرغ قبل از مرغ ظاهر شده است. با این حال، Google Bard به هیچ وجه وارد بحث انتزاعی نشد و به سادگی توضیح داد که چگونه مرغ از تخم مرغ به وجود می‌آید و به یک مقاله ویکی‌پدیا در مورد این موضوع استناد کرد، در حالی که ChatGPT بدون ذکر منبع توضیحات خود را ارائه کرد.

از نظر تفکر، وقتی از هر دو ربات‌ چت در مورد ایده هایی برای رمانی در مورد پرسه یک اختاپوس فضایی پرسیده شد، ChatGPT نشان داد که با کلمات بهتر می‌تواند بازی کند و تمایل به تولید محتوای شادتر دارد. در مقایسه، پاسخ Bard رباتیک به نظر می‌رسید و قصه پند‌آموزی در مورد کنجکاوی بیش از حد نوشت. هنگام درخواست نوشتن شعر نتیجه مشابه بود و ChatGPT از ادبیات بهتری استفاده کرد.

  1. بحث درباره موضوعات مختلف

هر دو ربات چت، دارای یک رابط ساده و تمیز شبیه به چت روم معمولی یا طرح پیام متنی هستند. و شامل یک ناحیه چت در بالا و به دنبال آن یک کادر اعلان در زیر می‌شوند. با این حال، ChatGPT سازماندهی بیشتری دارد و شامل قابلیت ذخیره چندین موضوع چت می‌شود (فهرست‌وار در سمت چپ صفحه)، و آنها را با عنوانی متناسب با اولین درخواست کاربر برچسب‌گذاری می‌کند. این امر موجب سهولت بررسی مجدد بحث های خاص می شود.

علاوه بر این، می‌توان ChatGPT را بر اساس بحث ها و اطلاعات به اشتراک گذاشته‌شده توسط کاربران در یک چت خاص تنظیم کرد. بنابراین، اساساً می توان هر چت را برای پاسخ به روش های خاصی آموزش داد.

  1. خلاصه سازی

از ChatGPT و Bard می توان برای خلاصه سازی محتوا استفاده کرد. با این حال، ChatGPT عملکرد بهتری در کار با کلمات دارد.

برای مثال، متن‌های زیادی از مقاله‌ای در مورد خرید Activision-Blizzard توسط مایکروسافت به هر دو ربات چت ارائه و درخواست خلاصه‌سازی اطلاعات مطرح شد. ChatGPT با ایجاد یک پاراگراف و با استفاده از عبارات مختلف، اصل مقاله را به درستی دریافت کرد. در همین حال، به نظر می رسید Bard فقط جملات را بازسازی و تنها کمی کوتاه تر از متن اصلی ارائه کرد. به طور خاص برای Bard باید میزان خلاصه‌ بودن، مشخص شود اما این ربات  حتی در زمان تنظیم پارامترهای مورد نظر، بازهم عملکرد خوبی ندارد. مثلا با درخواست ارائه دو پاراگراف کوتاه، سه پاراگراف ارائه کرد.

البته، هم Bard و هم ChatGPT ممکن است برداشت اشتباه از اطلاعات داشته باشند یا در خلاصه سازی اشتباه کنند، بنابراین همیشه اطلاعات ارائه شده توسط آن‌ها را باید بررسی و تأیید کرد.

  1. پلاگین ها

ChatGPT به خودی خود یک برنامه هوش مصنوعی باورنکردنی است و علاوه‌ بر آن می‌توان توانایی های آن را به طور قابل توجهی با افزونه ها افزایش و گسترش داد. به عنوان مثال، می‌توان افزونه‌ها را با Expedia، Slack، OpenTable، KAYAK و چندین برنامه دیگر فعال کرد تا استفاده از این سرویس‌ها و برنامه‌های دیگر آسان‌تر شود. با توجه به محبوبیت بسیار GPT-4، پلاگین های اضافی ChatGPT اساساً در آینده عرضه خواهند شد.

البته گوگل نیز اکوسیستم گسترده ای دارد و احتمالا چندین افزونه مفید نیز برای Bard ایجاد خواهد شد، اما در حال حاضر، این موارد، رویا هستند.

برتری‌های BARD

ChatGPT از بسیاری جهات برتر است، اما در چند مورد Google Bard عملکرد بهتری دارد.

  1. خواندن آسان و دستورات صوتی

Google Bard معمولاً کم حرف تر است و تمایل دارد پاسخ‌ها را در قطعات کوچک ‌تر و دلپذیرتر ارائه کند. به احتمال زیاد حتی بدون درخواست کاربر،بیشتر از ارائه موردی پاسخ‌ها، شماره‌گذاری، جملات کوتاه‌تر و متن پررنگ‌تر برای خواندن استفاده می‌کند.

از سوی دیگر، ChatGPT فقط گاهی پاسخ‌ها را به صورت موردی و با شماره‌گذاری ارائه می‌دهد و بیشتر اوقات، در صورتی که دستور دیگری مطرح نشده باشد، تمایل دارد در پاراگراف‌های طولانی پاسخ دهد و این امر باعث کلافگی بسیاری از کاربران می‌شود.

علاوه بر این، کاربران می‌توانند با درخواست‌های صوتی از Bard استفاده کنند، اما ChatGPT این امکان را فراهم نمی‌کند. و از آنجایی که متن تنها منبع ورودی Bard نیست، موجب سهولت بیشتر تعامل با ربات چت هوش مصنوعی برای برخی افراد می‌شود.

  1. نقل قول ها، منابع، و تایید

ربات های چت هوش مصنوعی Bard و ChatGPT هر دو در ذکر منابع پاسخ‌های خود به خوبی چت بینگ عمل نمی‌کنند. با این حال، بین این دو، Bard گاهی اوقات پیوندهای مربوط به منابع اطلاعات را برخلاف ChatGPT درج می کند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد موضوع خاصی داشته باشید، Bard حتی شامل یک دکمه مفید «Google It» می‌شود. علاوه بر این، کاربران می‌توانند از Bard درباره منبع اطلاعات آن بپرسند و لیستی از منابع اطلاعات جمع‌آوری شده دریافت کنند.

به عنوان مثال، وقتی از Bard پرسیده‌ شد اطلاعات خود برای تهیه خلاصه کتاب غرور و تعصب را از کجا به دست آورده است، به ویکی پدیا، گوگل بوک و وب سایت بی بی سی اشاره کرد.

ChatGPT فاقد این قابلیت است و هنگام پاسخ درباره منابع اطلاعاتی ChatGPT، گفت: “من پاسخ‌ها را بر اساس الگوها و روابطی که از تجزیه و تحلیل حجم وسیعی از داده‌های متنی یاد گرفتم تولید می‌کنم.” وقتی به طور خاص از آن درباره منابع اطلاعاتی مربوط به تهیه خلاصه غرور و تعصب پرسیده شد، اظهار داشت: “اطلاعاتی که در پاسخ قبلی‌ام ارائه کردم بر اساس توانایی‌های پردازش زبان و درک من از داستان و شخصیت‌های رمان ایجاد شده است.” این ربات چت به طور کامل نمی‌تواند درباره منابع اطلاعاتی خود توضیح دهد.

  1. ارائه اطلاعات و حقایق فعلی

ربات های چت هوش مصنوعی ChatGPT و Bard ممکن است در ظاهر شبیه به هم به نظر برسند، اما از فناوری بسیار متفاوتی استفاده می کنند. ChatGPT OpenAI از GPT-4 به عنوان مدل زبان خود با پایگاه داده ای استفاده می کند و محدود به ۲۰۲۱ است. در همین حال، Google Bard Alphabet از LaMDA استفاده می کند و پاسخ هایی را بر اساس اطلاعات یافت شده از طریق جستجوهای Google ایجاد می کند. یعنی در حال حاضر، Google Bard می تواند اطلاعات بیشتری نسبت به ChatGPT درک و ارائه کند.

به عنوان مثال، Google Bard به راحتی می‌تواند بگوید فیلم Everywhere All At Once چند جایزه اسکار و افراد برنده را عنوان کند. با این حال، ChatGPT نمی‌تواند این اطلاعات را ارائه دهد. بنابراین اگر به دنبال اطلاعاتی در مورد آخرین فیلم‌ها، جوایز نمایش‌ها، تحولات سیاسی یا سایر رویدادهای جاری هستید، Google Bard گزینه ای مطلوب خواهد بود.

ظرفیت های رشد ربات های چت

ما هنوز در ابتدای تاریخچه ربات چت هوش مصنوعی هستیم و قطعا Bard و ChatGPT به رشد و گسترش توانایی های خود در سال های آینده ادامه خواهند داد. با این حال، در حال حاضر، هر دو دارای نقاط قوت و ضعفی هستند.

در صورت تمایل به شرکت در بحث‌های فلسفی، دریافت ایده‌هایی برای نوشتن خلاقانه یا نیاز به کمک برای ترجمه بین زبان‌های مختلف، ربات ChatGPT یک منبع عالی است و از سوی دیگر، اگر می‌خواهید در مورد مسائل جاری بحث کنید یا بفهمید که پاسخ‌های یک ربات چت از کجا می‌آیند، Google Bard انتخاب بهتری خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.