صنعت داروسازی کشور با اجرای 92 پروژه ملی رونق می‌گیرد

صنعت داروی کشور با اجرای 92 پروژه ملی رونق می‌گیرد

در یک هم‌افزایی ملی و با استفاده از ظرفیت‌های دانشی و تخصص موجود در کشور؛ 92 پروژه برای افزایش تولید و رونق صنعت داروسازی به اجرا درمی‌آید.

 به گزارش تک ناک، طبق تحقیقات ملی صورت گرفته؛ دارو یکی از محصولاتی است که واردات آن به کشور ارزبری زیادی دارد و می تواند امنیت دارویی کشور را به خطر بیندازد.

یکی از حوزه‌های دارویی که ارزبری آن بسیار بالا است شامل تولید دارو، مواد موثره (اولیه) دارویی، مواد حد واسط و مواد جانبی دارویی می شود که بخش اعظمی از این هزینه‌ها در زمینه تولید داروهای بیولوژیک، توسعه ظرفیت پالایشگاه پلاسما، تولید مواد اولیه دارویی، مواد حد واسط و مواد جانبی دارویی مصرف می شود.

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تدوین یک برنامه ملی دقیق و جامع و با کمک دیگر نهادهای مرتبط و استفاده از تمامی توان شرکت ها و متخصصان کشور، تولید داروهای با بالاترین ارزبری را هدف گذاری کرده است تا با کاهش ارزبری و قطع وابستگی به واردات دارو تا حد امکان، جهش اقتصادی را در کشور تضمین کند.

در همین راستا هم 92 پروژه ملی را تعریف و تدوین کرده است تا قدم های تاثیرگذاری در این زمینه برداشته شود این طرح‌ها شامل 20 پروژه تولید داروهای بیولوژیک، 2 پروژه توسعه ظرفیت پالایشگاه پلاسما، 40 پروژه تولید مواد اولیه دارویی، 20 پروژه تولید مواد حد واسط دارویی و 10 پروژه تولید مواد جانبی دارویی می شود.

البته که چند  سالی است به مدد زیست بوم فناوری و نوآوری و تلاش شرکت های دانش بنیان و خلاق، صنعت دارویی کشور جهش قابل توجهی را تجربه کرده و کارشناسان معتقدند که  ایران قدرت نوظهور صنعت داروسازی در جهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.