چگونه از خود در برابر آلودگی هوا محافظت کنیم؟

همه آنهایی که زندگی در شهرهای بزرگ و صنعتی را تجربه می کنند با آلودگی هوا و کاهش کیفیت آن دست به گریبان هستند.

به گزارش تکناک، راه های زیادی برای سالم و ایمن ماندن در برابر کیفیت پایین هوا وجود دارد که می تواند به شما کمک کند .برای اطلاع از آنها تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

  • در روزهای با کیفیت هوای نامناسب از حضور در فضای باز خودداری کنید.
  • در خانه خود تعمیراتی را انجام دهید تا آنها را هواگیری کنید. به عنوان مثال، اگر در روزهای آتش‌سوزی می‌توانید بوی دود را حس کنید، درها و پنجره‌های شما خوب درزگیری نشده اند.
  • از ورزش در روزهایی که کیفیت هوای نامناسب دارد خودداری کنید. اگر مجبورید صبح زود ورزش کنید.
  • در طول آب و هوای بد یا روزهای نامناسب هوا، غذای کافی در دسترس داشته باشید. غذاهای فاسد نشدنی مانند شیر قابل نگهداری که نیازی به یخچال ندارند را تهیه کنید.
  • برای مشاغل ضروری که باید بیرون باشند مانند آتش نشانان، پلیس و کارگران شهری، از ماسک N-95 استفاده کنید. این نوع ماسک ها محافظت بهتری نسبت به ماسک های پارچه ای و جراحی دارند و می توانند از شما در برابر ذرات معلق محافظت کنند.

اگرچه همه ما به زدن ماسک های جراحی در زمان کرونا عادت کرده ایم، اما باید توجه داشت که فقط ماسک N95 برای قرار گرفتن در معرض آلاینده های هوا مفید است ومی تواند از ما در برابر آنها تا حدودی محافظت کند.

علاوه بر این، زمانی که شاخص آلودگی هوا (AQI )از 200 بیشتر شود توجه ویژه لازم است. برخی از افراد در معرض خطر مشکلات تنفسی یا قلبی، در سطح بالای 100 نیز ممکن است نیاز به اجتناب از فعالیت‌های خارج از منزل مانند ورزش یا گذراندن زمان طولانی در بیرون از منزل داشته باشند.

توجه به AQI به افراد این امکان را می دهد که بهتر از بروز بیماری های حاد جلوگیری کنند و بر اساس یک مطالعه جدید، از خطر سرطان جلوگیری کنند.

آگاهی از شاخص کیفیت هوا به‌عنوان شاخصی عمل می‌کند که چه زمانی باید در خارج از خانه محتاط بود تا خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی و قلبی همچنین خطر ابتلا به سرطان کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.