کشف ارتباط بین آسپرین و خونریزی مغزی!

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مصرف روزانه آسپرین با دوز پایین ممکن است خطر خونریزی مغزی در افراد مسن را افزایش دهد و در عین حال در کاهش خطر سکته مغزی ایسکمیک ناکارآمد عمل کند.

به گزارش تکناک، اگرچه در یک مقطع زمانی نسبتاً رایج بود که به افراد مسن توصیه به مصرف آسپرین با دوز پایین به منظور پیشگیری از سکته مغزی شود، اما اکنون تحقیقات و توصیه های پزشکی در این زمینه تغییر کرده است.

تحقیقات جدید، تازه ترین شواهدی هستند که نشان می دهند استفاده مداوم از آسپرین با دوز پایین برای افراد مسن بدون سابقه بیماری قلبی یا سابقه سکته مناسب نیست. یافته ها نشان می دهد که افراد مسن مستعد زمین خوردن هستند که همین مسئله می تواند باعث خونریزی مغزی آنها شود، بنابراین باید در مصرف آسپرین احتیاط کنند.

پروفسور جان مک نیل، نویسنده مقاله ای در این مورد گفت: به نظر می رسد که آسپرین با دوز پایین منجر به افزایش خطر خونریزی داخل جمجمه ای در انواع مختلف می شود.

مک نیل گفت: تحقیقات ما بر لزوم اجتناب از آسپرین به عنوان یک درمان پیشگیرانه اولیه در افراد مسن تأکید می کند.

19114 شرکت‌کننده از استرالیا و ایالات متحده در این مطالعه حضور داشتند و نژاد یا قومیت خود را سیاه‌پوست یا اسپانیایی تبار گزارش کردند و بالای 70 سال سن داشتند. آنها هیچ‌گونه بیماری قلبی عروقی نداشتند و سابقه سکته مغزی یا حمله قلبی نیز نداشتند.

تیم تحقیقاتی به طور تصادفی 9525 نفر را به مصرف روزانه 100 میلی گرم آسپرین و 9589 نفر را برای مصرف قرص های دارونما اختصاص دادند. سپس این مطالعه شرکت‌کنندگان را به‌مدت 4.7 سال به امید درک بهتر ارتباط بین مصرف روزانه آسپرین با دوز پایین و خونریزی‌های مغزی دنبال کرد.

مک نیل گفت: در افراد مسن، خطر خونریزی به طور قابل توجهی بیشتر از افراد جوان است و رابطه بین کاهش احتمالی سکته مغزی ایسکمیک و افزایش خونریزی داخل مغزی گزارش نشده است.

این مطالعه افزایش قابل توجهی به میزان 38٪ در خونریزی داخل جمجمه ناشی از ترکیبی از سکته مغزی هموراژیک و سایر علل خونریزی داخل مغزی در بین افرادی که آسپرین مصرف کرده بودند را نشان داد.

محققان متوجه شدند که 312 شرکت کننده اولین سکته مغزی ایسکمیک خود را در طول مطالعه تجربه کردند. از این تعداد، 24 نفر بر اثر سکته جان خود را از دست دادند.

علاوه بر این، 187 نفر در داخل جمجمه خونریزی داشتند که این تعداد شامل افرادی بود که سکته مغزی هموراژیک داشتند.

به گفته محققان، آسپرین بروز سکته مغزی ایسکمیک را کاهش می دهد، اگرچه از نظر آماری میزان بالایی نیست.

آسپرین راه حل نیست

مک نیل خاطرنشان کرد که این یافته ها دلیل دیگری برای اجتناب از مصرف آسپرین در افراد مسن که نیازی به مصرف آن ندارند، ارائه می دهد.

او گفت: یافته های ما از نتایج دستورالعمل‌های منتشر شده در سال گذشته توسط گروه ویژه سلامت پیشگیرانه ایالات متحده (USPSTF) حمایت می‌کنند که در آن توصیه می‌شود از شروع مصرف آسپرین برای پیشگیری اولیه در افراد بالای 70 سال جلوگیری شود.

همچنین داده های جدید از توصیه اخیر USPSTF حمایت می کند، مبنی بر اینکه آسپرین با دوز پایین نباید برای جلوگیری از اولین حمله قلبی یا سکته مغزی در افراد مسن سالم تجویز شود.

علاوه بر اثرات ضد التهابی آن که از زمان های قدیم به خوبی شناخته شده است، آسپرین با مهار تجمع پلاکت ها در جریان خون از تشکیل لخته خون جلوگیری می کند.

اگرچه ممکن است آسپرین به کاهش خطر لخته شدن خون کمک کند، اما عارضه جانبی آن افزایش خطر خونریزی است که به راحتی متوقف نمی شود.

خونریزی در مغز می تواند فاجعه بار باشد. افراد مسن به دلایل مختلفی از جمله فشار خون ضعیف، رگ های خونی شکننده و مستعد پارگی یا ضربه به سر ناشی از زمین خوردن، در معرض خطر بیشتری برای خونریزی مغزی هستند.

آسپرین با دوز کم یا آسپرین بچه معمولاً برای پیشگیری از حملات قلبی و سکته به بزرگسالان توصیه می شود.

در فرهنگ عامه، ما گاهی اوقات مصرف آسپرین را به عنوان چیزی بدون عوارض و خفیف تصور می‌کنیم، اما در واقع آسپرین یک رقیق‌کننده خون قوی با اثرات فیزیولوژیکی مختلف است.

آسپرین باید مانند هر داروی دیگری با در نظر گرفتن خطرات و فواید استفاده شود.

گرچه برخی از افرادی که دچار حمله قلبی شده اند، روزانه یک آسپرین کودک را به عنوان یک استراتژی موثر پیشگیری از حمله قلبی مصرف می کنند، اما برخی دیگر که سابقه بیماری قلبی عروقی یا حمله قلبی ندارند نیز آن را مصرف می کنند.

یک مطالعه در سال 2019 تخمین زده است که تقریباً 29 میلیون آمریکایی که سابقه حمله قلبی یا بیماری قلبی عروقی ندارند، روزانه آسپرین مصرف می کنند و فکر می کنند که با این کار از حمله قلبی جلوگیری می کند.

نزدیک به 7 میلیون نفر این کار را بدون توصیه یک پزشک انجام می دهند. برای برخی از افراد، خطر مصرف روزانه آسپرین بیشتر از مزایای آن است.

برای بیمارانی با عوامل خطرناک که خطر ضربه به سر مانند زمین خوردن های مکرر در آنها زیاد است، گفتگو با یک متخصص در مورد گزینه های درمانی بهترین کار است.

برای بیمارانی که نیاز به مصرف روزانه آسپرین دارند یا هنوز از مصرف روزانه آسپرین با دوز پایین سود می برند، محققان توصیه می کنند که این افراد با پزشک خود مشورت کنند تا با توجه به سابقه پزشکی خود دوز و مصرف مناسبی که مصرف می کنند، تأیید شود.

این مطالعه جدید به معنای واقعی اهمیت سنجش خطر خونریزی مغزی ناشی از درمان با آسپرین را در برابر خطر سکته مغزی ایسکمیک نشان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.