محافظت از بینایی با مکمل ملاتونین

محافظت از بینایی با مکمل ملاتونین

تحقیقات جدید نشان می‌دهند که مکمل ملاتونین در جلوگیری از بیماری دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) مؤثر است.

به گزارش تک‌ناک، مکمل محبوب ملاتونین که اغلب برای کمک به خواب استفاده می‌شود، ممکن است در واقع به حفاظت از چشم‌ها نیز کمک کند.

محققان دانشکدۀ پزشکی دانشگاه Case Western Reserve به‌تازگی سوابق بیش از 200000 نفر را ارزیابی کردند، که یا سابقۀ کاهش بینایی مرتبط با افزایش سن نداشتند، یا به بیماری دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) غیر اگزوداتیو با پیشرفت آهسته مبتلا بودند. از 121523 بیمار 50 ساله یا بالاتر و بدون سابقۀ AMD، مصرف منظم ملاتونین با کاهش 58 درصدی خطر ابتلا به این بیماری مرتبط بود. در 66253 بیمار مبتلا به انحطاط زودرس بینایی، مصرف ملاتونین خطر پیشرفت این بیماری را 56 درصد کاهش داد.

این نتایج که سوابق پزشکی را از سال 2008 تا 2023 ارزیابی می‌کرد، ثابت بود.

نیاز به مطالعۀ بیشتر است

همان‌گونه که از نام آن مشخص است، بیماری دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) بر ماکولا تأثیر می‌گذارد، که قسمتی در پشت چشم است و بخش مرکزی شبکیه می‌باشد و آنچه را که به صورت مستقیم در مقابل می‌بینید، پردازش می‌کند. حدود 11 میلیون آمریکایی تحت تأثیر این بیماری قرار دارند و پیشرفت آن یکی از دلایل اصلی نابینایی ناشی از افزایش سن است.

در یک مطالعه که در سال 2020 بر روی موش‌ها انجام شد، محققان برای اولین بار نشان دادند که ملاتونین به محافظت از شبکیه در برابر آسیب و پیشرفت AMD غیراکسوداتیو کمک می‌کند. سپس مطالعه‌ای در سال 2021 نشان داد که بیماران مبتلا به AMD سطوح ملاتونین کمتری در سرم خون و مایع اشک دارند. همچنین در مقالۀ دیگری که در همان سال منتشر شد،  نشان داد که مکمل ملاتونین، پیشرفت بیماری رتینیت پیگمانتوزا نورودژنراتیو شبکیه را کاهش می‌دهد. هر چند تحقیقات در این زمینه هنوز کامل نیست.

ملاتونین هورمونی است که به‌طور طبیعی در مغز تولید می‌شود، به ویژه در شروع تاریکی و به تنظیم چرخۀ خواب و بیداری کمک می‌کند. مکمل‌های ملاتونین در سال 2005 توسط FDA تأیید شدند و در قفسه‌های داروخانه‌ها در سراسر جهان مشاهده می‌شوند. این مکمل اغلب به عنوان یک درمان طبیعی برای بی‌خوابی و سایر اختلالات خواب از جمله جت‌لگ دیده می‌شود.

این مطالعۀ جدید، اطلاعات بیشتری به شواهد رو به رشد تأثیر مثبت ملاتونین بر انحطاط بینایی مرتبط با افزایش سن اضافه می‌کند، با وجود این، محققان اشاره می‌کنند که تحقیق آنها محدودیت‌هایی هم دارد. به عنوان مثال، بسیاری از عوامل سبک زندگی از جمله رژیم غذایی و سیگار کشیدن با AMD غیر اگزوداتیو و اگزوداتیو مرتبط هستند. علاوه بر این، افرادی که مکمل‌ها را مصرف می‌کنند ممکن است به‌طور کلی در حفظ سلامت خود فعال‌تر باشند، که همین مسئله خطرات سبک زندگی ناشی از کاهش بینایی مرتبط با افزایش سن را کاهش می‌دهد.

با وجود داده‌های گسترده، مشخص نبود که شرکت‌کنندگان چند بار ملاتونین یا چه دوز مصرف می‌کردند. محققان می‌گویند که باید تحقیقات بیشتری در زمینۀ آزمایش و کنترل این متغیرها انجام شود، امّا مطالعۀ آنها دلیل محکمی برای تحقیقات بیشتر است.

این مطالعه در مجلۀ JAMA Opthalmology منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram