سگ رباتیک به نیروی پلیس هلند می‌پیوندد

سگ رباتیک به نیروی پلیس هلند می‌پیوندد

پلیس هلند در حال حاضر به دنبال استفاده از سگ‌های رباتیک خودران و مجهز به هوش مصنوعی در عملیات آزمایشگاهی مواد مخدر است تا از افسران در برابر خطرات جنایی، مواد شیمیایی خطرناک و انفجار محافظت کند.

به گزارش تک‌ناک، امروزه پلیس و نیروهای جست‌وجو و نجات در سراسر جهان به‌طور فزاینده‌ای از ربات‌ها برای کمک به پیشبرد عملیات خود استفاده می‌کنند.

نیروی پلیس هلند نیز به دلیل انجام عملیات‌های خطرناک که حداقل سه تا چهار بار در هفته انجام می‌دهد، به دنبال استفاده از ربات‌های مستقل می‌باشد. هدف این است که با استقرار ربات‌های مستقل، افسران را از خطر دور نگه دارد و در عین حال تجهیزات مختلف را در آزمایشگاه‌های تولیدکنندۀ مواد مخدر از بین ببرد.

هنگامی که آزمایشگاه در حال کار است و پلیس آن را پاکسازی و متوقف می‌کند، امکان انفجار وجود دارد. سایمون پرینس از ادارۀ مبارزه با مواد مخدر هلند، گفت: به‌طور معمول اگر پلیس با پوشیدن لباس‌های محافظ و تجهیزات کامل وارد آزمایشگاه‌های تولید مواد مخدر شود، می‌توانند 20 دقیقه در آنجا بمانند.

حملات ربات‌های خودمختار

این نیرو از سال 2021، از یک ربات چهارپا به نام Spot که مجهز به بازوی رباتیک شرکت Boston Dynamics بود، برای انجام حملات و نظارت بر مواد مخدر استفاده کرده است. البته Spot از راه دور توسط یک کنترل‌کننده کنترل می‌شود.

از آنجایی که سگ رباتیک می‌‌تواند از درها و سایر موانع کوچک عبور کند، برای چنین عملیات حساسی مفید است. سگ‌های رباتیک این کار را با استفاده از دوربین‌ها و سنسورهای دیگر انجام می‌دهند. یک افسر با استفاده از یک کنترل از راه دور، بازوی رباتیک بسیار ماهر این سگ را برای انجام وظایف مورد نظر به کار می‌گیرد.

در سال‌های اخیر، ربات‌های چهارپا، دستخوش پیشرفت‌های فناوری قابل‌توجهی شده‌اند، که آنها را قادر می‌سازد تا در زمین‌های مختلف حرکت و دمای شدید را تحمل کنند، همچنین وظایف پیچیده‌تری را انجام دهند. این موضوع نیروی پلیس هلند را وادار کرد تا عملیات کاملاً خودمختار را با سگ رباتیک Spot بررسی کند.

بر اساس گزارش‌ها، انتظار می‌رود که چنین ربات‌های خودکار مجهز به هوش مصنوعی، آزمایشگاه‌های مواد مخدر را بازرسی و اطمینان حاصل کنند که مجرمی در آن حضور ندارد، همچنین منطقه را نقشه‌برداری و مواد شیمیایی خطرناک را شناسایی کنند.

هدف این رویکرد جلوگیری از صدماتی است که افسران در گذشته متحمل شد‌ه‌‌اند. پس از اینکه ربات‌ها وظایف خود را به‌طور کامل انجام دادند، افسران می‌توانند یک فرآیند جداسازی امن را برنامه‌ریزی کنند.

آزمایش‌های اولیه نشان می‌دهد که Spot می‌تواند یک آزمایشگاه ساختگی مواد مخدر با ابعاد 15 در 20 متر را کشف و نقشه‌برداری کند. این ربات توانست مواد شیمیایی خطرناک را بیابد و آنها را در یک ظرف ذخیره‌سازی مشخص قرار دهد.

به گفتۀ پرینس، اگرچه استفاده از ربات‌های خودمختار نگرانی‌های مشروع ایمنی و سیاسی را افزایش می‌دهد که نیازمند آزمایش‌های گسترده است، امّا اگر همه چیز بر اساس برنامه پیش برود، سگ رباتیک Spot در نهایت برای حملات واقعی آزمایشگاه مواد مخدر آزمایش می‌شود.

سگ رباتیک پویا

شرکت Boston Dynamics’ Spot سگ‌های رباتیک را قادر می‌سازد تا بازرسی‌های مستقلی را طراحی کنند که به‌طور مداوم و قابل اعتماد، دارایی‌ها و داده‌های منطقۀ مورد نظر را که برای عملکرد مؤثرتر نیاز دارند، جمع‌آوری کند.

Spot می‌تواند اسکن‌های لیزری و بازرسی‌های بصری، حرارتی، تشعشعی و صوتی را با استفاده از بارهای اضافی و دوربین‌های داخلی انجام دهد.

برخلاف سنسورهای ثابت، Spot می‌تواند در صورت نیاز در مکان‌های دیگر یا حسگرهای مختلف، دوباره مستقر شود. با این رویکرد پویا برای سنجش، اپراتورها می‌توانند به راحتی جمع‌آوری داده‌های خودکار را در زیرساخت‌ها و فرآیندهای فعلی خود ادغام کنند.

در راستای کمک به چنین مأموریت‌هایی، بازو و گیرۀ ترکیبی Spot به آن اجازه می‌دهد تا اجسام با وزن حداکثر 6.8 کیلوگرم را بلند و حمل کند و اجسام تا وزن 22.6 کیلوگرم را بکشد.

در حالی که سازمان‌های مجری قانون سال‌هاست که از ربات‌ها برای بررسی و خنثی کردن موارد مشکوک استفاده می‌کنند، این روند همیشه به کُندی پیش رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram