هواوی در حال توسعه هسته Taishan برای چیپ‌های جدید کرین است

هواوی در حال توسعه هسته Taishan برای چیپ‌های جدید کرین است

هواوی در حال توسعه‌ی نسل جدیدی از هسته‌های پردازنده به نام Taishan (تای‌شن) است که با تمرکز بر مصرف بهینه‌تر انرژی، گامی بزرگ در جهت ارتقای چیپ‌های Kirin این شرکت خواهد بود.

به‌گزارش تک‌ناک، شنیده‌ها حاکی از آن است که هواوی در حال کار روی نسل بعدی هسته‌های پردازنده به نام Taishan است که عملکرد بسیار بهتر و مصرف انرژی کمتر را درمقایسه‌با هسته‌های کرین 9000s فعلی نوید می‌دهد. این پیشرفت می‌تواند جهشی بزرگ برای چیپ‌های Kirin آینده‌ی هواوی باشد. این هسته‌ها که از‌نظر طراحی شبیه به هسته‌های کوچک شرکت اپل هستند، به مصرف انرژی بسیار کمی دست می‌یابند.

گیزموچاینا می‌نویسد که هسته‌های جدید در آزمون تک‌هسته‌ای Geekbench 5 امتیاز 350 را کسب کرده‌اند؛ در‌حالی‌که امتیاز هسته‌های کرین 9000s برابر با 200 بود. در‌حال‌حاضر، کرین 9000s از هسته‌های کم‌مصرف Cortex-A510 استفاده می‌کند که اولین هسته‌های پردازنده مرکزی ARMv9 LITTLE هستند و در سال 2022 در تراشه‌ی اسنپدراگون 8 نسل 1 کوالکام نیز به‌کار رفته بودند.

در‌کنار خبر توسعه‌ی هسته‌های نسل بعدی Taishan، شایعه‌ی دیگری نیز به‌گوش می‌رسد. گفته می‌شود هواوی در حال ساخت چیپ کرین مخصوص کامپیوترهای شخصی است که از معماری Taishan V130 بهره می‌برد و می‌تواند رقیبی جدی برای تراشه M3 اپل باشد.

پیش‌تر گزارش‌هایی مبنی‌بر استفاده از معماری پردازنده‌ی مرکزی جدید در سری آینده Mate 70 منتشر شده بود که احتمالاً از چیپست قدرتمند 5 نانومتری استفاده می‌کند. این موضوع نشان‌دهنده‌ی پیشرفت فناوری هواوی درزمینه‌ی گوشی‌های هوشمند است. با‌این‌حال، هواوی تاکنون هیچ‌کدام از این پیشرفت‌ها را رسماً تأیید نکرده است؛ بنابراین، بهتر است این اطلاعات را با احتیاط در نظر بگیرید.

بحث‌های زیادی درباره‌ی چیپست جدید کرین و معماری پردازنده‌ی مرکزی آن در جریان است. ادعاهایی وجود دارد که این چیپست می‌تواند ازنظر عملکرد، کرین 9000s را پشت‌سر بگذارد. با‌وجود‌این، این شایعات با گفته‌های قبلی هواوی در تناقض هستند.

هواوی بر بهبود چیپ‌های 7 نانومتری موجود به‌جای توسعه فناوری‌های کاملاً جدید تأکید کرده است. ناگفته نماند که دراین‌میان، تحریم‌های ایالات متحده دسترسی هواوی به تجهیزات پیشرفته ساخت تراشه را محدود و توانایی این شرکت را برای رقابت تکنولوژیکی با مشکل مواجه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram