توسعه انسولین خوراکی مبتنی بر فناوری نانو

یک انسولین خوراکی جدید مبتنی بر فناوری نانو ممکن است در سال‌های آینده جایگزین درمانی مؤثرتری نسبت به تزریق‌های دردناک بیماران دیابتی باشد.

به گزارش تکناک، انسولین در سال 1921 کشف شد و یک داروی نجات بخش برای افراد مبتلا به این بیماری است. با این حال، ساخت یک انسولین خوراکی ایمن و موثر تاکنون یک مانع بزرگ در پزشکی بوده است.

این قرص نوآورانه این پتانسیل را دارد که برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان، جایگزینی برای تزریق فراهم کند. دیابت 422 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد که 75 میلیون نفر از آنها به تزریق روزانه انسولین متکی هستند.

محققان دانشگاه سیدنی این قرص انسولین خوراکی را ساختند که ممکن است مانند هر قرص دیگری مصرف شود. آنها این دارو را روی موش‌ها و بابون‌ها آزمایش کرده‌اند.

کپسول با حامل‌های نانو

انسولین خوراکی جدید با استفاده از موادی در مقیاس نانو ساخته شده است که بسیار ریز و تقریباً 1/10000 عرض موی انسان است.

این نانو ماده از مولکول‌های انسولین در برابر اسید معده محافظت می‌کند. این ماده منحصر به فرد بیش از ایجاد یک مانع محافظ انجام می‌دهد و به عنوان یک نانو حامل برای مولکول‌های انسولین عمل می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد به مکان‌هایی در بدن برسند که بیشتر مورد نیاز هستند.

نیکلاس هانت، نویسنده اصلی این مطالعه می‌گوید: تاکنون تولید انسولین خوراکی دشوار بود زیرا درصد پایینی از انسولین که هنگام تزریق خوراکی یا تزریق انسولین به جریان خون می‌رسد.

هانت افزود: برای رسیدگی به این موضوع، ما یک نانو حامل تولید کردیم که جذب نانو انسولین ما در روده را هنگام آزمایش در بافت روده انسان به شدت افزایش می‌دهد.

کپسول انسولین خوراکی

تعیین آزمایش‌های انسانی برای سال 2025

جالب اینجاست که این ماده در مقیاس نانو توانایی قابل‌توجهی برای واکنش بر اساس سطح قند خون بیمار دارد.

هنگامی که سطح قند خون بالا می‌رود که نشان دهنده نیاز به انسولین برای کمک به تنظیم گلوکز است، پوشش حل می‌شود و مولکول‌های انسولین را در جریان خون آزاد می‌کند. علاوه بر این، این پوشش برای جلوگیری از ترشح انسولین در صورت کاهش سطح قند خون است.

این ویژگی منحصر به‌فرد می‌تواند خطر عوارض جانبی مرتبط با تزریق انسولین مانند هیپوگلیسمی را کاهش دهد. هیپوگلیسمی قند خون پایین ناشی از مصرف بیش از حد انسولین است.

این قرص خوراکی در مطالعات حیوانی با کنترل موثر گلوکز خون بدون خطر هیپوگلیسمی یا مسمومیت، نویدبخش بوده است.

دکتر هانت در بیانیه مطبوعاتی گفت: انسولین خوراکی ما این مزیت را دارد که تا حد زیادی خطر هیپوگلیسمی را کاهش دهد. برای اولین بار ما یک انسولین خوراکی ایجاد کردیم که بر این مانع بزرگ غلبه می‌کند.

آزمایش‌های انسانی قرار است در سال 2025 آغاز شود که توسط Endo Axiom Pty Ltd که یک شرکت اسپین‌آوت است، رهبری می‌شود.

این یافته ها در مجله Nature Nanotechnology منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.