بیمار انسانی Neuralink با ذهنش می‌تواند ماوس را حرکت دهد

اولین بیمار انسانی که پیوند تراشه مغزی از شرکت فناوری عصبی Neuralink را دریافت کرده بود، حالا می‌تواند فقط با فکرکردن موس کامپیوتر را حرکت دهد.

به‌گزارش تک‌ناک، سه هفته پیش گزارش دادیم که بیمار انسانی سرانجام تراشه مغزی شرکت فناوری عصبی Neuralink را دریافت کرد. سه هفته بعد، ایلان ماسک اخبار جدیدی از وضعیت این بیمار داد.

به‌گفته ماسک، بیمار اکنون به‌طور کامل بهبود یافته است و فقط با استفاده از افکار خود، می‌تواند نشانگر ماوس رایانه را کنترل کند.

رویترز به‌نقل از ماسک نوشت: «پیشرفت‌ها رضایت‌بخش است و به‌نظر می‌رسد بیمار به‌طور کامل بهبود یافته است، بدون هیچ عارضه جانبی که از آن آگاه باشیم. بیمار با فکر‌کردن تنها می‌تواند ماوس را روی صفحه حرکت دهد.» نورولینک می سال گذشته از سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای راه‌اندازی اولین مطالعه بالینی انسانی مجوز دریافت کرد.

تراشه N1 Neuralink در جمجمه بیمار کاشته شده است و از‌طریق رشته‌های کوچک نازک‌تر از موی انسان به مغز متصل می‌شود. این رشته‌ها از 1024 الکترود برخوردارند که هم‌زمان می‌توانند سیگنال‌ها را دریافت و میلیون‌ها سلول عصبی مغز را تحریک کنند. این سیگنال‌ها به‌صورت بی‌سیم برای پردازش و تفسیر منتقل می شوند.

این فناوری رابط مغز و رایانه (BCI) نامیده می‌شود. از‌نظر تئوری، چنین رابط‌هایی می‌توانند مزایای فراوانی برای بیمارانی به‌همراه داشته باشند که زندگی آن‌ها به‌دلیل بیماری‌ها یا آسیب‌ها به‌شدت تحت‌تأثیر قرار گرفته است. ما فقط درباره توانایی راه‌رفتن بیماران فلج صحبت نمی‌کنیم؛ بلکه بازیابی توانایی دیدن یا حتی بهبود توانایی‌های کلی انسان، مانند کنترل وسایل الکترونیکی با فکر را نیز شامل می‌شود.

N1 تنها محصول Neuralink نیست. این شرکت ربات جراحی خود، R1 را برای کاشت دقیق و سریع و ایمن تراشه‌های مغزی نیز توسعه داده است. در‌حالی‌که نورولینک برای بسیاری از بیماران امیدوارکننده است، با‌توجه‌به اینکه این شرکت در تلاش‌های خود برای آزمایش و توسعه فناوری به‌سمت راه‌حل مصرف‌کننده موفق باشد، ماسک مانند همیشه جاه‌طلبی‌های بسیار بیشتری دارد. هدف نهایی او این است که بشر را با هوش مصنوعی برابر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.