یکی از هکرها جزئیات فناوری هوش مصنوعی OpenAI را به سرقت برد

یکی از هکرها جزئیات فناوری هوش مصنوعی OpenAI را به سرقت برد

طبق گزارش نیویورک‌تایمز، یکی از هکرها به اطلاعات مربوط به فناوری هوش مصنوعی OpenAI دسترسی یافته و آن‌ها را دزدیده است.

به‌گزارش تک‌ناک، اوایل سال ۲۰۲۳، هکری به سیستم‌های پیام‌رسانی داخلی شرکت سم آلتمن نفوذ کرد و اطلاعات مربوط به فناوری‌های هوش مصنوعی OpenAI را به‌سرقت برد. شرکت مذکور این حادثه را به کارمندانش خبر داد؛ اما به اطلاع عموم یا مقام‌های دولتی نرساند. بااین‌حال، هکر نتوانست به سیستم‌هایی نفوذ کند که مدل‌های GPT در آن‌ها نگه‌داری می‌شوند و آموزش می‌بینند.

به‌نقل از منابعی که این اطلاعات را به نیویورک‌تایمز داده بودند، برخی از کارمندان OpenAI ابراز نگرانی کرده‌اند که کشورهایی مانند چین از چنین حملاتی ممکن است برای سرقت فناوری هوش مصنوعی سوءاستفاده کنند. این امر درنهایت امنیت ملی ایالات متحده را به‌خطر می‌اندازد.

برخی از کارمندان پس از اطلاع از این حادثه، سؤالاتی را نیز درباره‌ی جدیت OpenAI در‌قبال امنیت مطرح کردند. همچنین، گفته می‌شود که در میان کارمندان درباره‌ی خطرهای هوش مصنوعی اختلافاتی به‌وجود آمده است.

نئووین می‌نویسد که لئوپولد اشنبرنر، مدیر سابق برنامه‌ی فنی OpenAI، مرتبط با این حادثه یادداشتی برای هیئت‌مدیره‌ی شرکت نوشت و اعلام کرد که این شرکت برای جلوگیری از سرقت اسرارش اقدامات کافی را انجام نمی‌دهد. شرکت OpenAI او را به‌دلیل افشای اطلاعات خارج از شرکت اخراج کرده است. وی ادعا می‌کند که این اخراج به‌دلایل سیاست شرکت اتفاق افتاده است.

فاش‌شدن حمله‌ی سایبری به OpenAI و ایجاد اختلاف در میان کارمندان، تنها به فهرست رو‌به‌رشد مشکلات این شرکت اضافه می‌کند. پیش‌از‌این، شاهد درگیری مدیرعامل OpenAI، سم آلتمن، با هیئت‌مدیره‌ی قبلی و پیروزی او بودیم. اخیراً نیز به‌دلیل اختلاف‌نظر درباره‌ی یافتن روش‌هایی برای کنترل هوش مصنوعی فوق‌هوشمند به‌دست انسان‌ها، چندین محقق ایمنی هوش مصنوعی شرکت را ترک کرده‌اند.

با‌توجه‌به گفته‌‌های چهره‌های برجسته‌ی هوش مصنوعی، مانند دانیلا آمودی، یکی از بنیان‌گذاران آنتروپیک (Anthropic)، سرقت جدیدترین طراحی‌های هوش مصنوعی مولد، تهدید بزرگی برای امنیت ملی به‌حساب نمی‌آید. با‌این‌حال، با پیشرفت بیشتر فناوری مذکور این موضوع می‌تواند تغییر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram