کوالکام به‌دنبال تصاحب سهم بازار اینتل و AMD در ویندوز و لینوکس

کوالکام به‌دنبال تصاحب سهم بازار اینتل و AMD در ویندوز و لینوکس

کوالکام، سازنده تراشه‌های اسنپدراگون، در حال افزایش سرمایه‌گذاری خود روی پردازنده‌های مبتنی‌بر معماری ARM است تا بتواند سهم بازار اینتل و AMD در ویندوز و لینوکس را تصاحب کند.

به‌گزارش تک‌ناک، اخیرا اخبار زیادی درباره‌ی کوالکام منتشر شده است. پردازنده‌های اسنپدراگون ایکس پلاس و الیت این شرکت برای سیستم‌عامل Windows on ARM طراحی شده‌اند و قلب تپنده‌ی کامپیوترهای هوش مصنوعی Copilot Plus به‌حساب می‌آیند که اخیراً معرفی شده‌اند.

علاوه‌بر‌این، برای کسانی که منتظر کامپیوترهای کوپایلت پلاس با پردازنده‌های AMD و اینتل هستند، خبرهای خوشی به‌گوش می‌رسد؛ چراکه عرضه‌ی این دستگاه‌ها با پردازنده‌های Ryzen AI 300 ای‌ام‌دی و لونار لیک اینتل تأیید شده است.

نئووین می‌نویسد که اگرچه تمرکز اصلی اسنپدراگون ایکس روی کامپیوترهای ویندوزی است، به‌نظر می‌رسد این پردازنده‌ها برای لینوکس نیز مناسب باشند. شرکتی به نام Tuxedo مشغول کار روی لپ‌تاپی لینوکسی است که از تراشه‌های کوالکام بهره می‌برد. تصویر زیر نمونه‌ای اولیه از این لپ‌تاپ است که در نمایشگاه کامپیوتکس 2024 امسال به‌نمایش گذاشته شد.

شرکت ARM پیش‌بینی می‌کند که ۵۰ درصد از سهم بازار x86 را در بخش ویندوز ازآنِ خود کند؛ اگرچه تأثیر آن بر لینوکس احتمالاً کمتر باشد. درباره‌ی وضعیت فعلی پشتیبانی لینوکس از اسنپدراگون X، شرکت Tuxedo به پست وبلاگی کوالکام اشاره می‌کند که در آن فهرستی از تمام ویژگی‌های درنظرگرفته‌شده برای هسته‌های لینوکس نسخه‌های ۶.۸، ۶.۹، ۶.۱۰ و ۶.۱۱ ارائه شده است.

برنامه‌های Tuxedo برای شش ماه آینده ازاین‌قرارند:

  • کدگشایی سخت‌افزاری ویدئو به‌صورت سرتاسری در فایرفاکس و کروم
  • پیاده‌سازی راه‌حل دوربین libcamera-SoftISP
  • بهینه‌سازی عملکرد پردازنده‌ی گرافیکی و مرکزی
  • بهینه‌سازی مصرف انرژی (تعلیق/DCVS)
  • در‌دسترس قرار‌دادن فریم‌ور به‌صورت عمومی در Linux-firmware
  • دسترسی به نصب‌کننده‌های آسان (اوبونتو و دبیان)

از‌نظر زمان عرضه، Tuxedo می‌گوید هنوز تاریخ مشخصی تعیین نشده است. در خوش‌بینانه‌ترین حالت، امکان دارد تا پایان سال و نزدیک کریسمس عرضه شود؛ اما خود شرکت هنوز در این زمینه مطمئن نیست. بااین‌همه، انتظار می‌رود این دستگاه‌ها بعد از عرضه کامپیوترهای شخصی ویندوزی مجهز به اسنپدراگون X به بازار بیایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram