مایکروسافت هنوز جایگزینی برای فرمت دیالوگ ویندوز ندارد

ویندوز

دیالوگ «فرمت» در ویندوز که ۳۰ سال پیش به‌عنوان راه‌حلی موقت طراحی شده بود، هنوز‌هم در ویندوز 11 استفاده می‌شود و مایکروسافت نتوانسته برایش جایگزینی پیدا کند.

به‌گزارش تک‎‌ناک، احتمالاً با دیالوگ فرمت در نسخه‌های جدید ویندوز آشنا هستید. دیالوگ پنجره‌ای بزرگ با چندین گزینه مانند سیستم فایل، اندازه تخصیص و… است. اگر تعجب می‌کنید که چرا این پنجره در نسخه‌های جدید ویندوز کمی نامتناسب به‌نظر می‌رسد، بدین‌دلیل است که رابط کاربری آن راه‌حلی موقت است که تقریبا ۳۰ سال دوام آورده است.

دیو پلامر، یکی از کارمندان قدیمی مایکروسافت، مسئول محصولات و نوآوری‌های مهمی مانند مدیریت وظیفه، پین‌بال ویندوز، پشتیبانی بومی از زیپ و… است. او در حساب X خود داستان خلق دیالوگ فرمت را به‌اشتراک گذاشته است.

در سال ۱۹۹۴، پلامر و سایر مهندسان نرم‌افزار مشغول انتقال «میلیاردها خط کد» از ویندوز ۹۵ به NT بودند. سیستم‌عامل NT تغییرات زیادی کرده بود که توجیه‌کننده بازنگری رابط کاربری برای دیالوگ فرمت بود؛ بنابراین، وی تکه‌کاغذی برداشت و فهرست ویژگی‌های ضروری را یادداشت و سپس Resource Editor در VC++2.0 را راه‌اندازی کرد تا پشته‌ای ساده ایجاد کند.

درادامه، چیدمانی عمودی انتخاب شد تا بتوانید همه کادرها را به‌ترتیب تقریباً صحیح علامت بزنید. محصول نهایی قرار نبود زیبا باشد و به‌گفته دیو پلامر، تا زمانی‌که به رابط کاربری ساده و جذابی برسند، پیاده‌سازی شده بود.

بااین‌همه، تقریباً پس از گذشت ۳۰ سال کاربران ویندوز هنوز در انتظار رابط کاربری ساده و جذابی هستند که وعده داده شده بود. راه‌حل موقت دهه‌ها باقی مانده است و حتی جدیدترین نسخه‌های پیش‌نمایش ویندوز ۱۱ نیز از آن بدون هیچ نشانه‌ای از به‌روزرسانی استفاده می‌کنند.

پلامر مجبور شد درباره حداکثر مقدار پذیرفتنی «فضای خالی خوشه» (Cluster Slack) تصميم‌گيری کند که به محدود‌شدن حجم فرمت پارتیشن FAT به 32 گيگابايت منجر شد. اين محدوديت نيز انتخابی دلخواه در روز طراحی دیالوگ فرمت بود و به‌عنوان پیامد جانبی دائمی با آن همراه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.