مشارکت سامسونگ در ساخت تراشه گوشی پیکسل 8

تراشه Google Tensor 3  در گوشی Pixel 8 ممکن است با استفاده از پردازنده 4 نانومتری سامسونگ ساخته شود.

به گزارش تکناک، Samsung Foundry، دومین کارخانه بزرگ تولید پردازنده در جهان پس از  شرکت TSMC است، که قرار است تولید انبوه تراشه های خود را با استفاده از گره پردازش 4 نانومتری نسل سوم خود آغاز کند.

این اتفاق پس از آن رخ داد که سال گذشته این شرکت با تولید تراشه های 4 نانومتری خود با مشکلاتی مواجه شد که منجر به انتقال کوالکام به تولید اسنپدراگون 8+ Gen 1، اسنپدراگون 8 نسل 2 و نسل آینده اسنپدراگون 8 نسل 3 شد.

با این حال، سامسونگ شاهد بهبودهایی در میزان بازدهی خود بوده است که از 35 درصد در سال گذشته به 60 درصد در حال حاضر افزایش یافته است، همچنین این شرکت عملکرد و بهره وری انرژی این تراشه را افزایش داده است. ممکن است ما این گره پردازش 4 نانومتری جدید را در مجموعه پیکسل 8 گوگل ببینیم که انتظار می‌رود اواخر امسال عرضه شود.

در حالی که 3 نانومتر پیشرفته‌ترین گره پردازنده موجود است، اما گره های پردازنده  4 و 5 نانومتری سامسونگ در حال حاضر بیشترین استفاده را دارند و 22 درصد از تراشه‌های تولید شده در سه ماهه سوم سال گذشته را در مقایسه با 16 درصدی که با استفاده از گره‌های پردازنده 6 و 7 نانومتری تولید می‌شوند، تشکیل می‌دهند. تنها گوشی‌هایی که انتظار می‌رود امسال از پردازنده های 3 نانومتری استفاده کنند، آیفون 15 پرو و ​​آیفون 15 اولترا هستند.

سری پیکسل 8 گوگل که قرار است در سه ماهه چهارم سال جاری عرضه شود، احتمالاً از نسل سوم گره پردازنده 4 نانومتری بهره می‌برد و انتظار می‌رود تراشه Google Tensor 3 برای گوشی‌های جدید با استفاده از این فناوری تولید شود. انتظار می رود که گوشی های Pixel Fold، Pixel Tablet و Pixel 7a که توسط تراشه Tensor 2 که بر روی گره 4 نانومتری نسل دوم سامسونگ ساخته شده است، مجهز شوند.

هر دو شرکت TSMC و سامسونگ قصد دارند که از سال آینده تراشه های 4 نانومتری را در ایالات متحده تولید کنند. کارخانه TSMC در فینیکس در آریزونا و کارخانه Samsung  در تیلور تگزاس، قرار است کار خود را آغاز کنند.

TSMC امیدوار است در سال 2026 عرضه تراشه های 2 نانومتری را به مشتریان آغاز کند، در حالی که سامسونگ قصد دارد تولید تراشه های 2 نانومتری را در سال 2025 و به دنبال آن تولید تراشه های 1.4 نانومتری را در سال 2027 آغاز کند. همچنین شرکت اینتل اعلام کرده است که قصد دارد در سال 2024 با شرکت های TSMC و Samsung Foundry همکاری کند و رهبری این فرآیند را دوباره به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.