تشخیص زودهنگام اوتیسم در کودکان با بررسی مردمک چشم

تشخیص زودهنگام اوتیسم

تشخیص زودهنگام اوتیسم به مقابله با این بیماری خطرناک کمک شایانی می کند و حال با بررسی واکنش مردمک چشم به نور شیوه تازه ای برای این کار ابداع شده است.

به گزارش تک ناک و به نقل از فارس، در تحقیقات جدید به واکنش مردمک چشم به نور به عنوان یک روش مفید برای تشخیص اوتیسم در کودکان بسیار خردسال اشاره شده است. آزمایشات بیشتری در حال حاضر بر روی گروه بزرگی از کودکان در حال انجام است و یک دستگاه ساده برای غربالگری واکنش‌های مردمک هم ساخته شده است.

مداخله بر روی روند شکل گیری اوتیسم در کودکان به خصوص از 18 تا 24 ماهگی نتایج مفید و درازمدتی در پی دارد و حتی می تواند به روند یادگیری کلامی این کودکان کمک کند.

در حال حاضر محققان زیادی در حال جستجو برای یافتن راه های موثر به منظور تشخیص اختلال اوتیسم در کودکان خردسال هستند. شاخصهای زیادی از آزمایش‌های خون و ادرار گرفته تا تصویربرداری مغز، به همین منظور پیشنهاد شده‌اند، اما تعداد کمی از آنها تاکنون به استفاده بالینی رسیده‌اند.

مطالعات دیگری بر روی روش‌های کمتر تهاجمی برای تشخیص زودهنگام اوتیسم متمرکز شده‌اند، و بسیاری از محققان به دنبال نشانگرهای زیستی قابل اندازه‌گیری هستند که علائم مشکلات عصبی را نشان می‌دهند. باز هم، هیچ یک از این دستگاه های ردیابی چشم به استفاده بالینی نرسیده اند.

بررسی جدید مبتنی بر بررسی بازتاب نور در مردمک چشم است. مردمک چشم هر انسان در واکنش به  نور محیط اطراف بازتابی ایجاد می کند.

در گذشته، بازتاب نور مردمک برای ارزیابی صدمات جدی مغزی مورد استفاده قرار گرفته و در سال 2018، گروهی از پژوهشگران دانشگاه واشنگتن یک اپلیکیشن برای گوشی‌های هوشمند ارائه کردند که برای غربالگری ضربه مغزی با استفاده از این نشانگر زیستی خاص طراحی شده بود.

بررسی‌ها نشان می دهد وقتی بچه‌های مبتلا به اوتیسم در معرض نور شدید قرار می‌گیرند، مردمک‌های چشمشان به شکلی غیرعادی گشاد می شوند و این راهی مفید برای شناسایی این بیماری است. بررسی که با استفاده از این روش بر روی یک گروه 36 نفره انجام شده، امیدوارکننده بوده و انتظار می رود در آینده برای بررسی اوتیسم در کودکان 2 تا 4 ساله دستگاهی خاص بر همین مبنا ساخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.