ساخت واکسن کرونا با قابلیت محافظت در برابر عفونت و آسیب مغزی

دانشمندان اسپانیانی واکسن جدیدی برای مقابله با کرونا ساخته اند که در برابر عفونت و آسیب مغزی ناشی از این ویروس مقاوم است.

دانشمندان اسپانیانی واکسن جدیدی به نام واکسن MVA-CoV2-S برای مقابله با کرونا ساخته اند که در برابر عفونت و آسیب مغزی ناشی از این ویروس مقاوم است.

به گزارش تکناک، دانشمندان با استفاده از یک نمونه موش آزمایشگاهی مستعد ابتلا به عفونت ویروس کرونا ، توانایی SARS-CoV-2 را در آلوده کردن مناطق مختلف مغز و ایجاد آسیب مغزی و همچنین نحوه محافظت کامل واکسن CNB-CSIC در برابر ویروس را نشان دادند.

این مطالعه متشکل از یک تیم چند نفره از محققان اسپانیایی به رهبری دکتر خاویر ویلادیگو و دکتر خوان خوزه تولدو آرال و خوان گارسیا-آریازا (بخش) انجام شد.

اگرچه اثرات اصلی بیماری COVID-19 که ناشی از عفونت با ویروس SARS-CoV-2 در سیستم تنفسی دیده تشخیص داده می شود،اما بسیاری از بیماران علائم عصبی قابل توجهی مانند از دست دادن بویایی، سردرد، ضعف، از دست دادن توانایی های ذهنی و حتی صرع ،آتاکسی(ناهماهنگی عضلانی) و آنسفالوپاتی(آسیب شدید مغزی) را نیز تجربه می کنند.

با این حال، تاثیر خاص این ویروس بر روی سیستم عصبی هنوز به خوبی شناخته نشده است و مشخص نیست که آیا واکسن‌هایی که برای مبارزه با کووید-19 ساخته شده‌اند در برابر انتشار ویروس به سیستم عصبی و آسیب مغزی محافظت ایجاد می‌کنند یا خیر.

محققان تکامل عفونت ویروسی را در نواحی مختلف مغز مطالعه کرده‌اند و خاطرنشان کردند که این تکثیر ویروسی عمدتاً در نورون‌ها اتفاق می‌افتد و تغییرات عصبی آسیب‌شناسی مانند از دست دادن نورون، فعال‌سازی گلیال و آسیب عروقی ایجاد می‌کند.خاویر ویلادیگو می گوید: ما یک مطالعه آناتومیک-پاتولوژیک و مولکولی بسیار دقیق از مناطق مغز و انواع سلول‌هایی که توسط این ویروس آلوده شده‌اند،انجام داده‌ایم.وی همچنین توضیح می‌دهد که چگونه ویروس نواحی مختلف مغز و عمدتاً نورون‌ها را آلوده می‌کند.

هنگامی که الگوی عفونت در مغز توسط SARS-CoV-2 مشخص شد، محققان کارایی واکسن کووید-19 ساخته شده در CNB-CSIC را ارزیابی کردند. برای انجام این کار، آنها موش‌ها را با یک یا دو دوز واکسن MVA-CoV2-S کرونا ،ایمن‌سازی کردند و توانایی آن‌ها را تجزیه و تحلیل کردند.محافظت در برابر این ویروس و آسیب به مغز، نتایج بسیار مهمی به دست داد و نشان داد که حتی تجویز یک دوز واکسن MVA-CoV2-S کرونا به طور کامل از عفونت SARS-CoV-2 در تمام مناطق مغزی مورد مطالعه جلوگیری می‌کند و از آسیب مغزی مرتبط، حتی پس از ابتلا مجدد به این ویروس با واکسن جلوگیری می‌کند.همانطور که خوان گارسیا می گوید،این مسئله کارایی و قدرت ایمنی زایی واکسن را نشان می دهد که باعث ایجاد ایمنی فوق العاده ای در مغز می شود.

این نتایج اطلاعات قبلی را در مورد ایمنی زایی و اثربخشی واکسن MVA-CoV2-S در نمونه های حیوانی مختلف تقویت می کند.محققان می گویند: ما قبلاً در مجموعه‌ای از تحقیقات خود نشان داده بودیم که واکسن MVA-CoV2-S که در CNB-CSIC ساخته ایم، در سه نمونه حیوانی (موش، همستر و ماکاک) یک پاسخ ایمنی قوی از آنتی‌بادی‌های متصل به پروتئین S را القا می‌کند. ماریانو استبان، محقق CNB-CSIC در این مطالعه می‌گوید: ویروس و آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده علیه انواع مختلف ویروس، و همچنین فعال شدن لنفوسیت‌های T، نشانگرهای ضروری برای کنترل این ویروس هستند.

نتایج بدست آمده، پیامدهای بلند مدت مهمی برای درک عفونت ناشی از SARS-CoV-2 دارند. خوزه لوپز ،محقق IBiS که در این تحقیق شرکت کرده است، می گوید: اطالاعاتی که ما در مورد عفونت SARS-CoV-2 در مغز به دست آورده ایم با آسیب شناسی عصبی مشاهده شده در بیماران مبتلا به COVID-19 سازگار است.تحقیقات ما اولین مطالعه درباره واکسنی است که 100 درصد در برابر آسیب مغزی ناشی از SARS-CoV-2 در موش مبتلا به ویروس موثر است و نتایج به‌دست‌آمده قویاً نشان می‌دهد که این واکسن می‌تواند از ابتلای مداوم COVID-19 در چندین فرد آلوده جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.