فهرست نهایی شانزدهمین مسابقه عکاسی نجوم سال ۲۰۲۴ منتشر شد

فهرست نهایی شانزدهمین مسابقه عکاسی نجوم سال ۲۰۲۴ منتشر شد

مسابقۀ عکاسی نجوم سال ۲۰۲۴ فهرست نهایی خیره‌کنندۀ خود را منتشر کرد. این فهرست شامل عکس‌هایی از شفق قطبی به شکل اژدها تا کهکشان راه شیری در کنار تلسکوپ اسحاق نیوتن در اسپانیا می‌شود.

به گزارش تک‌ناک، در سال ۲۰۲۴، حدود ۳۵۰۰ عکس از سوی عکاسان آماتور در ۵۸ کشور که دوربین‌های خود را به سمت آسمان نشانه رفته بودند، به مسابقۀ عکاسی نجوم ارسال شد. حالا از میان این فهرست کوتاه‌شده، برندگان ۹ بخش به همراه دو جایزۀ ویژه و یک برندۀ کلی در ۱۲ سپتامبر انتخاب خواهند شد.

ما مجموعه‌ای از تصاویر فهرست شده که احتمال بردن جایزۀ برتر را دارند، گردآوری کرده‌ایم. بنابراین این فرصتی است تا شما هم زودتر قضاوت کنید و ببینید که آیا با ما موافق هستید یا خیر.

باز هم مثل همیشه، تصاویر شگفت‌انگیز بیشتری را می‌توانید در گالری ما پیدا کنید. اگر هم احساس می‌کنید که می‌خواهید در مسابقۀ سال ۲۰۲۵ شرکت داشته باشید، پس برای کسب اطلاعات بیشتر به موزه‌های سلطنتی گرینویچ مراجعه کنید.

فرار کن به کارینا اثر ویکاس چاندر

فرار کن به کارینا
فرار کن به کارینا اثر ویکاس چاندر

«در اعماق شمال غربی نامیبیا، در یک بیابان سوزان که می‌توانید صدها کیلومتر رانندگی کنید بدون اینکه به انسانی دیگر برخورد داشته باشید، یک هنرمند مشغول کار است»، این را ویکاس چاندر عکاس می‌گوید. این عکاس بیان کرد: «در سراسر بیابان مجسمه‌های سنگی متعددی پراکنده شده‌اند که به طور یکپارچه با محیط اطراف ترکیب می‌شوند. این مجسمه‌ها که به مردان تنهای کائوکولند [همان‌طور که این منطقه قبلاً شناخته می‌شد] معروف هستند، مشخص نیست چه کسی و از کجا آنها را در این منطقه قرار داده است، امّا تلاش من برای عکاسی از همۀ آنها همچنان ادامه دارد.»

او افزود: «من قبل از نقاشی با نور و ترکیب آن در فتوشاپ، یک نوردهی طولانی از مرد سنگی در حال دویدن گرفتم. سپس سه پایه برای داشتن نمای واضحی از افق برای سهولت در ترکیب را جابه‌جا کردم. کهکشان راه شیری ردیابی و سپس انبوهی از هشت تصویر با تصویر پیش‌زمینه با ابرها، ته‌دود و درخشش در افق ترکیب گردید تا انتقال نرمی بین زمین و آسمان ایجاد شود».

پیشروی عظیم شعله‌های خورشیدی اثر میگوئل کلارو

پیشروی عظیم شعله‌های خورشیدی اثر میگوئل کلارو
پیشروی عظیم شعله‌های خورشیدی اثر میگوئل کلارو

در ادامۀ تصاویر مسابقۀ عکاسی نجوم سال ۲۰۲۴ می‌رسیم به عکس کلارو. میگوئل کلارو دربارۀ این تصویر خیره‌کنندۀ خورشید که در رصدخانۀ آلکوا در Évora، پرتغال، با آسمان تاریک گرفته است، گفت: «این یک تصویر ثابت از یک توالی لرزشی است که فعالیت کروموسفر را نشان می‌دهد و یک پیشروی عظیم در حال حرکت را آشکار می‌کند که می‌توان تغییرات جالبی در شکل آن مشاهده کرد. این پدیدار عظیم در اطراف لبۀ خورشید برای هزاران کیلومتر امتداد دارد و چندین بار بزرگ‌تر از زمین است. به عنوان مقایسه، عرض آن بزرگ‌تر از عرض حلقه‌های زحل است.»

او تصریح کرد: «همچنین می‌توانیم بسیاری از خوشه‌های سوزنی ریزی که قرص خورشیدی را احاطه کرده‌اند و یک پیشروی با فوران سریع که از یک لکۀ خورشیدی بیرون می‌آید را ببینیم، در حالی که خود کروموسفر حرکتی کندتر را نشان می‌دهد. شرایط خوب بود، بنابراین توانستم یک لرزش زمانی از حدود ۲۴۸ تصویر تهیه کنم. نتیجۀ نهایی یک فیلم خورشیدی با کیفیت بالای ۴K بود، که شامل حدود یک ساعت و ۲۰ دقیقه عکس می‌شود. تصویری که من برای ارائه در اینجا انتخاب کردم، در ساعت ۱۳:۱۵ UTC ثبت شده است.»

خورشیدگرفتگی کامل اثر گونائل بلان

خورشیدگرفتگی کامل اثر گونائل بلان
خورشیدگرفتگی کامل اثر گونائل بلان

«خورشیدگرفتگی کامل، یکی از زیباترین نمایش‌هایی است که طبیعت به ما هدیه می‌کند.» این جمله را گونائل بلان، عکاسی که این تصویر هنری را در اگزماوث، استرالیای غربی ثبت کرده، به زبان می‌آورد. او بیان کرد: «تجربۀ این پدیده حداقل یک بار در زندگی، برای هر کسی ضروری است. من در آوریل ۲۰۲۳ برای ۶۲ ثانیۀ کامل خورشیدگرفتگی، راهی استرالیا شدم. با اینکه کوتاه به نظر می‌رسد، امّا ارزش هر ذره تلاش و هزینه‌ای که برای رسیدن به آنجا صرف شد را داشت. عکس‌ها نمی‌توانند زیبایی این شگفتی را به‌طور کامل نشان دهند.»

بلان اضافه کرد: «هدف من از خلق این عکس-کلاژ، به نمایش گذاشتن زیبایی تاج خورشید (که در این حداکثر نزدیکی به خورشید، شبیه به گل است)، همچنین رنگ صورتی کروموسفر، برجستگی‌ها و دانه‌های بیلی (نوارهای باریکی از نور خورشید که به دلیل ناهمواری‌های ماه می‌درخشند) بود. این تصویر با استفاده از نرم‌افزار فتوشاپ پردازش شده است. من برای پس‌زمینه، هفت تصویر و برای کروموسفر و برجستگی‌ها، شش تصویر دیگر را روی هم قرار دادم.»

مارپیچ اثری از پل هاورث

مارپیچ اثری از پل هاورث
مارپیچ اثری از پل هاورث

پل هاورث در توضیح تصویری که در Norfolk بریتانیا ثبت کرده است، گفت: «در زمان ماه نو در آوریل ۲۰۲۳، به سمت ساحل Snettisham رهسپار شدم. این ساحل به خاطر تالاب‌های جزر و مدی عظیم خود که پذیرای پرندگان مهاجر در تعداد زیاد هستند، مشهور است. سوژۀ من در آن غروب، اسکلۀ بزرگ و فرسوده‌ای بود که در جنگ جهانی دوم برای حمل و نقل شن و ماسه‌ای که از گودال‌های مجاور استخراج می‌شد، ساخته شده بود. این شن و ماسه برای ساخت باندهای بتنی مورد نیاز برای پشتیبانی از بمب‌افکن‌های آمریکایی مستقر در بریتانیا، مورد استفاده قرار می‌گرفت.»

او توضیح داد: «در تمام طول شب، صدای شگفت‌انگیز پرندگان در تالاب‌ها، همراهم بود. آواز بی‌وقفۀ آنها، موسیقی متن فوق‌العاده‌ای برای آن شب زلال بود. من این عکس را «مارپیچ» نامیدم، چرا که شیفتۀ کانال خمیده‌ای در تالاب گلی هستم که انعکاس ستارگان دنباله‌دار را به تصویر می‌کشد، همچنین بافت پوسته پوستۀ ترک‌های گل را به زیبایی نشان می‌دهد.»

برای مشاهدۀ تصاویر بیشتری از مسابقۀ عکاسی نجوم سال ۲۰۲۴، می‌توانید به [اینجا] مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram