یک خبر بد در مورد پردازنده های دسکتاپ نسل چهاردهم اینتل

براساس تازه‌ترین گزارش‌ها، پردازنده های دسکتاپ نسل چهاردهم اینتل در کمال ناباوری از Thunderbolt 5 پشتیبانی نمی‌کنند.

به‌گزارش تک‌ناک، پردازنده های دسکتاپ نسل چهاردهم اینتل که اخیراً معرفی شده‌اند، باردیگر توانسته‌اند عملکرد تأثیر‌گذار خود را به‌خوبی نشان دهند. به‌عنوان مثال، هسته‌های P در پردازنده های دسکتاپ نسل چهاردهم Intel (American multinational technology corporation) می‌توانند تا 6 گیگاهرتز برسند که 200 مگاهرتز بیشتر از پردازنده‌های نسل دوازدهم است.

با‌این‌حال، پردازنده های دسکتاپ نسل چهاردهم اینتل (شرکت آمریکایی تولیدکننده تراشه‌های نیمه‌رسانا) با وجود این عملکرد و ویژگی‌های نوآورانه‌ی خود، نقص بزرگی دارند و آن این است که از Thunderbolt 5 پشتیبانی نمی‌کنند.

 Thunderbolt 5 جدیدترین نسخه‌ی رابط Thunderbolt است که اینتل توسعه داده است. این تکنولوژی رابط باس جهانی‌ای است که PCI Express و DisplayPort را در یک سیگنال سریال ترکیب می‌کند. این رابط قابلیت انتقال هم‌زمان داده و ویدئو را ازطریق کابل واحد دارد. 
یک خبر بد در مورد پردازنده های دسکتاپ نسل چهاردهم اینتل

Thunderbolt 5 از پهنای باند دوطرفه تا ۸۰ گیگابیت‌بر‌ثانیه پشتیبانی می‌کند که دو برابر سرعت Thunderbolt 4 است. با استفاده از Thunderbolt 5، می‌توانید صفحه‌ها را آینه کنید و داده‌ها را انتقال دهید و از آن برای انجام وظایف مختلف استفاده کنید.

درواقع، اغلب این فناوری را در لپتاپ‌ها مشاهده می‌کنیم. با‌این‌حال، پردازنده های دسکتاپ نسل چهاردهم اینتل از Thunderbolt 5 پشتیبانی نمی‌کنند.

این اتفاق برای بسیاری از کارشناسان تعجب‌آور بود؛ زیرا اینتل در ابتدا اعلام کرده بود که پردازنده های نسل چهاردهم از استاندارد اتصال جدید پشتیبانی می‌کنند. باوجوداین، غول دنیای تراشه‌ها بعداً توضیح داد که این فناوری، تنها بر پردازنده‌های آینده‌ی لپ‌تاپ‌ها براساس معماری Meteor Lake پشتیبانی خواهد شد.

در‌حالی‌که پردازنده‌های دسکتاپ نسل چهاردهم از Thunderbolt 5 پشتیبانی نمی‌کنند، باید توجه کرد که این فناوری هنوز در مراحل اولیه‌ی توسعه خود است. ازاین‌رو، انتظار نمی‌رود تا سال ۲۰۲۴ به‌طور گسترده در‌دسترس باشد و احتمالاً در ابتدا فقط لپ‌تاپ‌های پرچم‌دار از آن پشتیبانی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.