آیفون ۱۶ با سیستم خنک‌کننده جدید در راه است

آیفون ۱۶

اپل برای آیفون ۱۶ در حال توسعه‌ی راه‌حل خنک‌کننده‌ی متفاوت بر‌اساس گرافن است. با سیستم خنک‌کننده‌ی جدید، از گرمای زیاد جلوگیری خواهد کرد. 

به‌گزارش تک‌ناک، گفته می‌شود که اپل قصد دارد در سال آینده برای مجموعه آیفون ۱۶ از راه‌حل خنک‌کننده‌ی مبتنی‌بر گرافن استفاده کند. مدت کوتاهی پس از آغاز فروش آیفون ۱۵ در سپتامبر، کاربران متوجه مشکلات عجیب گرمای زیاد در پرچم‌داران جدید اپل شدند که موجب گرم‌شدن تلفن‌ها در شرایط غیرمنتظره می‌شد؛ به‌حدی که استفاده از آیفون‌ها آزاردهنده می‌شد.

اپل این مشکل را بررسی کرد و تشخیص داد که مشکل گرمای بیش‌از‌حد ناشی از بهینه‌سازی ضعیف نرم‌افزار قبل از حذف به‌روزرسانی iOS 17.0.3 است. چندی پیش کوپرتینویی‌ها نسخه‌ی جدید نرم‌افزار را منتشر کردند که به‌نظر می‌رسد مشکل آیفون ۱۵ را برطرف کرده است.

با اینکه به‌روزرسانی نرم‌افزاری آیفون ۱۵ مشکلات گرمای زیاد را رفع کرده است، گفته می‌شود اپل تصمیم گرفته است سیستم خنک‌کننده‌ی خود را در آیفون ۱۶ ارتقا دهند.

به‌گفته‌ی یکی از کاربران شبکه‌ی اجتماعی X با نام کاربری @KosutamiSan، اپل در حال کار روی سیستم انتقال حرارت گرافنی برای سری آیفون ۱۶ است تا هرگونه مشکلات مربوط به خنک‌کنندگی پیش‌بینی‌نشده را حل کند. علاوه‌بر‌این، گفته می‌شود اپل قصد دارد باتری مدل Pro را در پوسته‌ای فلزی قرار دهد تا به هدایت حرارت کمک کند.

اپل از اتاقک بخار استفاده نمی‌کند

سیستم گرافنی که اپل ممکن است برای آیفون‌ ۱۶ استفاده کند، به رفع مشکلات حالت حرارتی موجود کمک خواهد کرد و برای عملکرد بهینه‌ی آیفون 16 بدون تولید گرمای بیش‌از‌حد کافی خواهد بود.

علاوه‌بر‌این، به‌نظر نمی‌رسد اپل به اصلاح کامل سیستم خنک‌کننده‌ی خود با استفاده از اتاق‌های بخار علاقه‌‌ای داشته باشد. مینگ‌چی کوئو (Ming-Chi Kuo)، تحلیلگر محصولات اپل، اشاره کرده که اپل در آینده ممکن است از اتاق‌های بخار درون آیفون‌ها استفاده کند؛ اما این هنوز به واقعیت تبدیل نشده است.

مقایسه‌ی آیفون با دستگاه‌های اندرویدی از برخی جهات مانند مقایسه‌ی سیب با پرتقال است. با‌این‌حال، شایان ذکر است که سامسونگ برای کل سری پرچم‌دار گلکسی اس ۲۳ و نیز گلکسی S23 FE، از راه‌حل خنک‌کننده‌ی اتاق بخار استفاده می‌کند.

همچنین، سامسونگ از پد‌های حرارتی گرافیتی برای خنک‌کردن برخی از تلفن‌های خود استفاده کرده است؛ از‌جمله گلکسیS22. ازنظر فنی، تفاوتی بین گرافن و گرافیت وجود دارد؛ به‌طوری‌که ‌گرافن را می‌توان به‌عنوان لایه‌ای تک‌اتمی و رقیق از گرافیت توصیف کرد.

ممکن است در ترجمه، اصطلاحات «گرافن» و «گرافیت» به‌هم ریخته باشند. هنوز واضح نیست که آیا اپل مانند سایر تولیدکنندگان قبلی قصد دارد از پد‌های گرافیتی استفاده کند یا در حال توسعه‌ی راه‌حل خنک‌کننده‌ی متفاوتی براساس گرافن است. برای فهمیدن این موضوع، باید تا زمان معرفی اولین مشخصات آیفون ۱۶ منتظر بمانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.