گوگل NotebookLM مجهز به Gemini Pro را معرفی کرد

NotebookLM

گوگل دفترچه یادداشت مبتنی‌بر هوش مصنوعی به نام NotebookLM را دردسترس کاربران ایالات متحده آمریکا قرار داده است که مشابه سرویس Bard با Gemini Pro پشتیبانی می‌شود.

به‌گزارش تک‌ناک، گوگل ماه می در رویداد I/O 2023 دفترچه یادداشت مبتنی‌بر هوش مصنوعی به نام NotebookLM را رونمایی کرد. این ابزار ابتدا با نام پروژه Tailwind شناخته می‌شد. این محصول اکنون در حال انتشار عمومی در ایالات متحده است و مشابه سرویس Bard با Gemini Pro پشتیبانی می‌شود.

گوگل از زمان دسترسی اولیه در ژوئیه، با متخصصان دانش‌بنیان، خالقان، دانشجویان و معلمان در تماس بوده است تا نحوه استفاده و بازخوردهای آن‌ها درباره NotebookLM را بررسی کند.

کاربران از قابلیت‌هایی مانند خلاصه‌های خودکار و پیشنهاد سؤالات پیگیری استقبال کرده‌اند که به آن‌ها در درک متن‌های پیچیده و ترکیب اطلاعات از چندین سند کمک می‌کند. Gemini Pro عمدتاً برای درک و استدلال متن‌ها استفاده می‌شود؛ در‌حالی‌که PaLM 2 و سایر مدل‌ها نیز به‌کار گرفته می‌شوند.

NotebookLM قرار است در هفته‌های آینده دوازده ویژگی جدید را به خود اضافه کند. این ویژگی‌ها شامل تخته یادداشتی با رابط کاربری شبکه‌ای بر‌پایه کارت است که در بالای جعبه چت ظاهر می‌شود و امکان ذخیره‌سازی پاسخ‌های NotebookLM و بخش‌هایی از منابع و یادداشت‌های کاربر را فراهم می‌کند.

digikala

کاربران می‌توانند چندین یادداشت را انتخاب کنند و از NotebookLM بخواهند که آن‌ها را خلاصه و در یک یادداشت ترکیب کند. همچنین چکیده و راهنمای مطالعه یا حتی محتوای گسترده‌تری مانند خبرنامه ایمیل و طرح‌نویسی فیلمنامه یا پیش‌نویس برنامه بازاریابی ایجاد کند. علاوه‌بر‌این، میا‌ن‌بری برای اکسپورت کردن محتوا به گوگل داکز وجود دارد.

NotebookLM، دفترچه یادداشت مبتنی‌بر هوش مصنوعی گوگل، در حال ارائه قابلیت‌های پیشرفته‌ای است که به کاربران کمک می‌کند تا با محتوا به‌شکلی پویا و هوشمندانه تعامل داشته باشند.

این قابلیت‌ها عبارت‌اند از:

  1. پیشنهادهای خودکار: هنگامی‌که کاربر بخشی از یک منبع را مطالعه می‌کند، NotebookLM به‌طور خودکار پیشنهاد می‌دهد که متن را خلاصه یا به کاربر کمک کند تا زبان فنی یا ایده‌های پیچیده را درک کند.
  2. ابزارهای نوشتاری: حین نوشتن یادداشت، NotebookLM ابزارهایی برای تصحیح یا بهبود نثر پیشنهاد می‌کند و ایده‌های مرتبط را از منابع موجود بر اساس محتوای تازه نوشته‌شده ارائه می‌دهد.
  3. انتخاب منابع اختصاصی: کاربران اکنون می‌توانند منابع را از نوار کناری انتخاب و تنها با آن مجموعه‌های اطلاعاتی گفت‌وگو کنند. گوگل حداکثر تعداد دفترچه‌ها به ازای هر منبع را به 100 افزایش داده است.
  4. به‌روزرسانی‌های کاربردی: قابلیت‌هایی مانند پنهان‌کردن منبع و پرش سریع به ارجاعات منبع اضافه شده‌اند.

این ویژگی‌های جدید که در هفته‌های آینده پس از معرفی Gemini Pro منتشر خواهند شد، به کاربران اجازه می‌دهند تا با اطلاعات به‌شیوه‌ای بسیار مؤثرتر و خلاقانه‌تر تعامل برقرار کنند. این ابزارها نه‌تنها به کاربران در فهم بهتر محتوا و ترکیب اطلاعات کمک می‌کنند؛ بلکه امکانات گسترده‌تری برای ساخت و سامان‌دهی محتوا و ایده‌ها فراهم می‌آورند.

digikala

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.