رقابت انویدیا با AMD برای تولید پردازنده های Arm ویندوزی

انویدیا و AMD در زمینه ساخت پردازنده های Arm ویندوزی رقابت تنگاتنگی با یکدیگر خواهند داشت.

به‌گزارش تک‌ناک، انویدیا احتمالاً در تلاش است تا در‌ زمینه‌ی تولید پردازنده های Arm ویندوزی با شرکت‌های اینتل و AMD و کوالکام رقابت کند. گزارشی جدید از رویترز با استناد به منابعی نامعلوم، ادعا می‌کند که اولین پردازنده های Arm ویندوزی انویدیا ممکن است در سال ۲۰۲۵ عرضه شوند.

در همان گزارش آمده است که AMD نیز در حال طراحی پردازنده‌ی اختصاصی مبتنی‌بر معماری Arm خود است که احتمال دارد در همان زمان عرضه‌ی پردازنده های Arm ویندوزی انویدیا رونمایی شود.

در سال ۲۰۱۶، مایکروسافت اعلام کرد که توافقی با کوالکام برای تولید پردازنده های Arm امضا کرده است که سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ را اجرا می‌کنند. طبق گزارش رویترز، کوالکام حق انحصاری تولید پردازنده های Arm ویندوزی را تا سال ۲۰۲۴ دارد.

اگر این اطلاعات صحیح باشد، ممکن است به‌همین‌دلیل NVIDIA و AMD که پیش‌تر GPUها را برای کامپیوترهای ویندوز تولید کرده‌اند، آماده ورود به بازار CPUهای Arm برای کامپیوترهای شخصی باشند.

ناگفته نماند که AMD (American multinational semiconductor company) سال‌‌هاست که CPUهای مبتنی‌بر معماری x86 را برای کامپیوترهای ویندوزی تولید می‌کند. با‌این‌حال، این حوزه‌ی سخت‌افزاری نسبتاً جدید برای ورود انویدیا به آن است. علاوه‌بر GPUهای رایانه‌های رومیزی ویندوزی که برای گیمرهای حرفه‌ای کامپیوتری تولید شده‌اند، NVIDIA (American multinational technology company) با تولید GPUها برای مراکز داده که سرویس‌های هوش مصنوعی مولد مانند بینگ چت مایکروسافت را اجرا می‌کنند، درآمد بسیار زیادی کسب کرده است.

مایکروسافت تأکید بیشتری بر توسعه‌دهندگان برای برنامه‌های ویندوزی می‌کند که می‌توانند روی CPU‌های مبتنی‌بر Arm اجرا شوند. هفته‌ی گذشته، اعلام شد که سرویس مشاوره‌ی Arm برای کمک به توسعه‌دهندگان در ساخت برنامه‌های ویندوزی مبتنی‌بر Arm از ابتدا یا کمک به انتقال برنامه‌های ویندوز x86 برای کار با پردازنده های Arm راه‌اندازی شده است.

فردا ۲۵اکتبر۲۰۲۳ (۳آبان۱۴۰۲)، کوالکام قرار است نشست سالانه‌ی فناوری خود را در هاوایی برگزار کند. این شرکت قبلاً گفته بود که در این نشست جزئیات رسمی از پردازنده‌های سری X مبتنی‌بر معماری Arm خود برای کامپیوترهای ویندوز را اعلام خواهد کرد. رویترز گزارش می‌دهد که پاوان داوولوری، معاون رئیس ویندوز و دستگاه‌های مایکروسافت، در نشست کوالکام شرکت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.