سامسونگ برای شرکت هوش مصنوعی ژاپنی تراشه‌های ۲ نانومتری می‌سازد

سامسونگ برای شرکت هوش مصنوعی ژاپنی تراشه‌های ۲ نانومتری می‌سازد

سامسونگ، غول فناوری کره‌ای، اعلام کرد که برای شرکت هوش مصنوعی ژاپنی Preferred Networks تراشه‌های ۲ نانومتری خواهد ساخت.

به‌گزارش تک‌ناک، سامسونگ الکترونیکس از همکاری با شرکت هوش مصنوعی ژاپنی Preferred Networks برای ساخت پردازنده‌های پیشرفته با استفاده از لیتوگرافی ۲ نانومتری (احتمالاً با نام SF3P) و بسته‌بندی Interposer-Cube S 2.5D خبر داد. این پردازنده‌ها شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی اختصاصی برای مراکز داده هستند که شرکت Preferred Networks از آن‌ها برای پروژه‌های آینده‌ی آن‌ها استفاده خواهد کرد.

تامزهاردور می‌نویسد که Gaonchips، شرکت طراحی تراشه‌ی کره‌ای که با شرکت‌هایی مانند ARM همکاری می‌کند، مسئول توسعه‌ی این پردازنده‌های ۲ نانومتری روی تراشه‌ی شتاب‌دهنده‌ی هوش مصنوعی خواهد بود.

سامسونگ جزئیات مشخصات یا عملکرد مورد‌انتظار پردازنده‌هایی که برای Preferred Networks تولید خواهد کرد، فاش نکرده است؛ اما استفاده از فناوری بسته‌بندی Interposer-Cube S 2.5D به آن‌ها امکان می‌دهد تا با کمک حافظه‌ی HBM، طرح‌های چند‌تراشه‌ای (Multi-Chiplet) بسازند. علاوه‌بر‌این، بیانیه‌ی مطبوعاتی مشترک این دو شرکت نشان می‌دهد که احتمالاً با پروژه‌ای چند‌تراشه‌ای روبه‌رو هستیم.

تولید انبوه تراشه‌های سامسونگ با فرایند ساخت SF2 از سال ۲۰۲۵ آغاز می‌شود. این نسل از ساخت برای کاربردهای گوشی‌های هوشمند و رایانش با کارایی بالا در نظر گرفته شده است؛ بنابراین، برای محصولات هوش مصنوعی چند‌تراشه‌ای در مراکز داده مناسب است.

تراشه‌های 2 نانومتری

شرکت Preferred Networks به‌دنبال توسعه‌ی راه‌حل‌های یکپارچه‌ی عمودی است که شامل سخت‌افزار، نرم‌افزار، مدل‌های هوش مصنوعی و ابرکامپیوترها می‌شود. با این هدف، جای تعجب نیست که این شرکت می‌خواهد پردازنده‌ی سیلیکونی سفارشی خود را برای زنجیره‌ی تأمین هوش مصنوعی خود بسازد.

دراین‌میان، موضوع تعجب‌آور این است که سامسونگ و Preferred Networks تصمیم گرفتند به‌طور کلی این همکاری را فاش کنند؛ زیرا مالکان تراشه معمولاً ترجیح می‌دهند شرکای ریخته‌گری خود را فاش نکنند. ته جونگ سانگ، معاون رئیس هیئت‌مدیره و رئیس تیم توسعه‌ی کسب‌و‌کار ریخته‌گری در شرکت سامسونگ الکترونیک می‌گوید:

این سفارش برای تأیید لیتوگرافی ۲ نانومتری GAA و فناوری بسته‌بندی پیشرفته‌ی سامسونگ به‌عنوان راه‌حلی ایدئال برای شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی نسل بعدی حیاتی است. ما به همکاری نزدیک با مشتریان خود متعهد هستیم تا مطمئن شویم که عملکرد چشمگیر و ویژگی‌های مصرف انرژی کمتر محصولاتمان کاملاً محقق شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram