آیا می‌توان کرۀ زمین را به‌طور مصنوعی خنک کرد؟

آیا می‌توان کرۀ زمین را به‌طور مصنوعی خنک کرد؟

مهندسی ژئوتکنیک خورشیدی یک استراتژی بحث‌برانگیز برای خنک کردن زمین است. محققان می‌خواهند بدانند که آیا این استراتژی می‌تواند با تغییرات آب و هوایی مبارزه کند، یا امکان دارد باعث ایجاد مشکلات جدیدی شود.

به گزارش تک‌ناک، بر اساس گزارش‌ها، یک گروه بزرگ زیست‌محیطی قرار است میلیون‌ها دلار را برای تحقیق در مورد مهندسی ژئوتکنیک خورشیدی که یک راه‌حل پیشنهادی برای تغییرات آب و هوایی است و شک و تردید، حتی ترس از پیامدهای ناخواسته را به همراه دارد، اختصاص دهد.

مهندسی ژئوتکنیک یا مهندسی زمین (geoengineering) به دخالت‌های عامدانه و با مقیاس بزرگ در سیستم‌ِ زمین‌ گفته می‌شود، که بیشتر اهدافی جاه‌طلبانه نظیر مقابله با تغییر اقلیم را دنبال می‌کند. از نمونه‌های آن می‌توان جذب گاز کربنیک موجود در جو و ذخیره‌سازی آن در اعماق زمین را نام برد.

مهندسی ژئوتکنیک خورشیدی طیف وسیعی از تاکتیک‌ها را برای خنک کردن سیارۀ ما از طریق انعکاس نور خورشید، شاید با روشن کردن مصنوعی ابرها یا پرتاب کردن ذرات بازتابنده به جو، در برمی‌گیرد. تلاش‌های بی‌شمار برای آزمایش این نظریه‌ها زنگ خطری را برانگیخته است، چرا که دانشمندان اطلاعات زیادی دربارۀ اثرات دیگری که این روش می‌تواند ایجاد کند، ندارند. این موضوع باعث درخواست برای انجام تحقیقات بیشتر در راستای پر کردن این شکاف‌های دانشی قبل از انجام آزمایش‌های دیگر شده است.

مطالعه دربارۀ اثرات بالقوۀ مهندسی ژئوتکنیک خورشیدی

به گزارش نیویورک تایمز، صندوق دفاع محیطی (EDF) قصد دارد میلیون‌ها دلار کمک مالی به تحقیقات مهندسی ژئوتکنیک خورشیدی اختصاص دهد. EDF می‌گوید که نگرانی‌های خود را در مورد مهندسی ژئوتکنیک خورشیدی به اشتراک می‌گذارد، به همین دلیل است که از مطالعات در مورد پیامدهای بالقوۀ آن حمایت می‌کند.

لیزا دیلینگ، دانشیار ارشد EDF گفت: ما در مورد پیامدهای ناخواستۀ مهندسی ژئوتکنیک خورشیدی بسیار نگران هستیم، به همین دلیل در زمینۀ تحقیقات مرتبط با سیاست‌ها تمرکز می‌کنیم، که به تخمین اثرات احتمالی استفاده از این روش کمک می‌کند و نوعی آگاهی مرتبط با سیاست را توسعه می‌دهد، که برای کمک به دولت‌ها در تصمیم‌گیری آگاهانه لازم است.

EDF از بیان میزان سرمایه‌گذاری در مطالعات مهندسی ژئوتکنیک خورشیدی خودداری کرد. همچنین اطلاعاتی دربارۀ سرمایه‌گذاران این طرح نداد. اگرچه نیویورک تایمز از LAD Climate Fund  که توسط شرکت Cisco Systems رهبری می‌شود، به عنوان یک سرمایه‌گذار نام برد.

دیلینگ اعلام کرد: گام‌های بعدی شامل همکاری با دانشمندان برای توسعۀ یک برنامۀ تحقیقاتی با تمرکز کوتاه‌مدت بر اثرات و ایجاد یک ساختار مدیریتی است. بعد از این مراحل EDF قصد دارد به پروژه‌های تحقیقاتی که انتظار می‌رود نتایج آنها را در مجلات و کنفرانس‌ها به اشتراک بگذارند، سرمایه اعطا کند.

دلایل نگرانی برای انجام این روش

مذاکرات داغ در مجمع محیط‌زیست سازمان ملل در ماه مارس، سبب ارائه دستورالعمل‌های بین‌المللی جدید برای مهندسی ژئوتکنیک خورشیدی نشد. از سال 2010، یک تعلیق جهانی منسوخ برای انواع خاصی از مهندسی ژئوتکنیک در مقیاس بزرگ وجود دارد. این تعلیق جهانی مبهم است، البته به استثنای آزمایش‌های مقیاس کوچک که در سال‌های اخیر پیشرفت کرده‌اند.

هفتۀ گذشته، ایالت آلامدا در کالیفرنیا، به جلوگیری از آزمایش فناوری جدید توسط دانشمندان دانشگاه واشنگتن برای پاشش ذرات نمک دریایی رأی داد. این بخشی از یک استراتژی برای بازتاب بیشتر ابرها به نام روشن شدن ابرهای دریایی (MCB) است. بیش از 30 دانشمند در ماه مارس، مقاله‌ای را در مجلۀ Science Advances منتشر کردند که پیشنهادی برای نقشۀ راه تحقیقاتی MCB بود.

گراهام فینگولد، نویسندۀ اصلی این مقاله در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: علاقه به MCB در حال افزایش است، امّا سیاست‌گذاران در حال حاضر اطلاعات لازم برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه زمانی MCB باید مستقر شود را ندارند.

سال گذشته یک ابزار مهندسی ژئوتکنیک خورشیدی که از نظر علمی تا حد زیادی ناکارآمد بود، واکنش‌های شدیدی را برانگیخت. مکزیک پس از پرتاب بالون‌های آب و هوایی پر از دی اکسید گوگرد توسط یک استارتاپ مهندسی ژئوتکنیک در داخل مرزهای کشور، آزمایش‌های آینده در مورد این روش را ممنوع کرد. محققان یک مغازه را انتخاب و دوباره این روش را در نوادا امتحان کردند، در پارکینگ این مغازه به کباب قارچ‌کشی پرداختند تا گاز دی اکسید گوگرد تولید کنند.

دی اکسید گوگرد به عنوان یک آلاینده می‌تواند باعث باران اسیدی شود. ارسال ذرات انعکاسی به جو که تزریق آئروسل استراتوسفر (SAI) نامیده می‌شود، می‌تواند سوراخ ازن قطب جنوب را نیز گسترش دهد. این تنها چند دلیل است که چرا کارشناسان نگران پیشبرد مهندسی ژئوتکنیک خورشیدی هستند.

حامیان محیط‌زیست می‌خواهند مطمئن شوند که مهندسی ژئوتکنیک خورشیدی اختلالی در حوزۀ تلاش‌های انجام شده برای انتقال به انرژی پاک‌تر که تنها راه برای کنترل واقعی تغییرات آب و هوایی است، ایجاد نمی‌کند.

کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در سریع‌ترین زمان ممکن برای مقابله با تغییرات آب و هوایی ضروری است. دیلینگ تأکید کرد: این اولویت اصلی EDF است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram