قابلیت های جدید Passkey به اندروید 15 و Wear OS 5 می‌آیند

قابلیت «کلیدهای امنیتی یک‌ضربه‌ای» (Single-Tap Passkeys) با هدف ورود آسان‌تر به حساب‌های کاربری گوشی‌ها و ساعت‌های هوشمند اندرویدی به اندروید 15 و Wear OS 5 اضافه می‌شود.

به‌گزارش تک‌ناک، درحالی‌که هوش مصنوعی به موضوع اصلی کنفرانس امسال گوگل I/O تبدیل شده بود، به‌روزرسانی‌های متعدد و کاربردی در سطح سیستم‌عامل نیز مطرح شدند. به‌عنوان مثال، اندروید 15 و Wear OS 5 به‌روزرسانی‌های مفیدی درزمینه Passkeys دریافت خواهند کرد.

ورج می‌نویسد که گوگل در جلسه توسعه‌دهندگان با عنوان «بهترین شیوه‌های Passkeys و احراز هویت» اعلام کرد که اندروید 15 قرار است فرایند ورود با یک ضربه را دریافت کند. به‌جای داشتن دو صفحه‌ مجزا (یکی برای انتخاب حساب کاربری و دیگری برای تأیید اثر انگشت) گوگل آن‌ها را در صفحه‌‌ای واحد ادغام می‌کند. درنتیجه، شما فقط می‌توانید از تشخیص چهره یا اثر انگشت یا هر روش دیگری برای باز‌کردن قفل صفحه‌نمایش به‌منظور ورود به حساب کاربری‌تان استفاده کنید.

برای توسعه‌دهندگان این قابلیت به‌طور خودکار در نسخه‌های جدید Credential Manager در اندروید 15 یا جدیدتر پشتیبانی می‌شود. به‌روزرسانی دیگر این است که قابلیت پر‌کردن خودکار (Autofill) در Gboard نیز نتایج Credential Manager را نشان می‌دهد که شامل رمز‌عبور و Passkey و ورود با گوگل است.

به‌‌لطف قابلیت جدید «بازیابی» Passkeys برای گوشی‌ها و تبلت‌ها، ورود مجدد به برنامه‌ها درصورت خرید دستگاه جدید آسان‌تر می‌شود. هر برنامه می‌تواند یک کلید بازیابی را در Credential Manager ذخیره کند. سپس این کلید به‌صورت بومی روی دستگاه ذخیره می‌شود و درصورت فعال‌بودن پشتیبان‌گیری ابری، می‌تواند به‌طور خودکار به دستگاه جدید منتقل شود. به‌طورخلاصه، کاربران به ورود جداگانه به هر برنامه نیازی نخواهند داشت.

ناگفته نماند که Passkey در آینده نزدیک به Wear OS 5 نیز می‌آید. این امر به شما امکان می‌دهد تا مستقیماً از روی مچ دست خود از Passkey یا رمز‌عبور یا ورود با گوگل استفاده کنید. گوگل می‌گوید که این قابلیت با مدیریت‌کننده‌های رمز‌عبور شخص ثالث، ازجمله Dashlane نیز کار می‌کند.

درپایان باید بگوییم که اپل واچ نیز از برخی از این قابلیت‌های احراز هویت بهره می‌برد؛ بااین‌حال، دیدن تلاش‌های مداوم گوگل برای ایجاد برابری در این زمینه برای کاربران ساعت‌های هوشمند اندرویدی خوشایند خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.